Jak robić kompoty na zimę?
W sezonie na świeże owoce warto z nich przygotowywać kompoty - by pić je na bieżąco, zamiast pełnych cukru i chemii napojów ze sklepów. Można też przygotować kompoty na zimę - wystarczy potem tylko odkręcić nakrętkę na słoiku i wartościowy napój gotowy.
Kompot na zimę: z jakich owoców, jak zrobić kompoty?
Z miękkich, najlepiej lekko kwaskowatych owoców można przygotować kompoty. Jeżeli mamy owoce słodkie, warto dodać choć trochę innego gatunku, kwaśniejszych lub lekko zakwasić zalewę.
Owoce powinny być zdrowe i dojrzałe, ale nie przejrzałe, żeby nie rozgotowały się podczas gotowania. Do garnka wlewamy wodę (ok. 0,5 l na kg owoców), dodajemy też cukier (ok. 25 dag na kg owoców) i zagotowujemy. Do wrzątku wrzucamy owoce, krótko kompot zagotowujemy. Słoiki napełniamy gorącym kompotem i natychmiast szczelnie zamykamy. Pasteryzujemy ok. 15 minut.
Można też przygotować kompot inaczej. Surowe owoce ułożyć w słoiku, dopełnić zalewą i pasteryzować.
Na 1 kg oczyszczonych owoców na ogół dodaje się 250-350 g cukru, chociaż można też przyrządzić kompot bez tego słodkiego dodatku.
Soki wyciśnięte z owoców również można konserwować, pasteryzując je po nalaniu do butelek. Sok można zmieszać z płynem uzyskanym z zalania wodą odciśniętej miazgi z owoców. Można też dodać do niego cukier (25-50 dag na 1 l soku), co dodatkowo zabezpieczy sok przed zepsuciem.