Jak przygotować kapustę na bigos? Płukać czy nie, jak drobno szatkować? [WIDEO]
Smak bigosu zależy głównie od tego, jaką kapustę wybierzemy i jak ją przygotujemy. Cenne wskazówki, jak przyrządzić kapustę do bigosu, by otrzymać idealny smak, znajdziemy w przepisach kuchni staropolskiej. Warto je poznać, zwłaszcza przed świętami.
Spis treści
- Jak przygotować kapustę do bigosu?
- Zobacz galerię z przepisami na bigos, wybierz najlepszy dla siebie!
Bigos należy do najpopularniejszych potraw kuchni staropolskiej. Wyjątkowość tego dania z kapusty doceniali nas przodkowie już sprzed czterech wieków. Opracowali unikalne receptury, pozwalające uzyskać doskonały smak bigosu. Od samego początku kluczem był odpowiedni wybór i przygotowanie kapusty. To w dużej mierze ona decyduje o tym, jak będzie smakowało całe danie. Według przepisów staropolskich bigos robi się z kapusty kiszonej albo kapusty słodkiej białej na kwasie buraczanym lub z obu rodzajów. Drobno pokrojoną kapustę gotuje się oddzielnie, dopiero potem łączy się oba rodzaje.
Jak przygotować kapustę do bigosu?
Przed gotowaniem kapustę kiszoną należy odcisnąć z soku. Lepiej go nie wylewać, bo może posłużyć do przygotowania kwaśnicy lub ponownego zakwaszenia kapusty, jeśli okaże się, że w trakcie gotowania straciła swoją kwaśność.
Innym często stosowanym sposobem na zbyt kwaśną kapustę jest wypłukanie jej w wodzie. Przyrządzając bigos pół na pół z kapustą białą należy pamiętać, że kwaśność kapusty kiszonej zneutralizuje słodka kapusta.
Przygotowując kapustę białą, należy ją drobno poszatkować, wrzucić do garnka, sparzyć wrzątkiem, wrzucić kilka ziaren ziela angielskiego 2-3 listki laurowe oraz gotować na małym ogniu bez przykrycia.
Razem z kapustą gotuje się mięsa i kiełbasy. Do bigosu można dodać różne gatunki pieczonego mięsa, w tym dziczyznę, zwłaszcza zająca. Można też dodać kawałki pieczonej kaczki lub gęsi. Walor smakowy podniosą wytrawne wino lub madera oraz suszone śliwki i ugotowane oddzielnie suszone grzyby. Wywar po grzybach dodajemy do gotowanej kapusty.
Przepisów na przyrządzenie bigosu jest wiele i każdy, zdaniem przygotowującego, jest najlepszy. Ważne jest, aby gotować go w garnku żeliwnym lub emaliowanym, ale nigdy w aluminiowym.