Jak pohamować apetyt na słodycze?

2019-03-08 14:11

Najlepsze na pohamowanie apetytu na łakocie są owoce. Owszem, zawierają sporą ilość cukru, ale nie są to „puste kalorie”, jak w przypadku ciasteczek i batoników. Owoce są bogate w składniki mineralne (np. potas, magnez, fosfor) i witaminy (np. C i PP, beta-karoten). Stanowią też świetne źródło antyoksydantów hamujących powstawanie szkodliwych wolnych rodników. Poza tym zawarty w nich błonnik spowalnia wchłanianie cukrów prostych.

Będąc na diecie należy ograniczać słodycze
Autor: Shutterstock Masz ochotę na coś słodkiego? Zrezygnuj z batoników i ciasteczek. Wybierz lepiej owoce lub domowe słodkości

Spis treści

  1. Tyle szczęścia!
  2. Jabłka sycą doskonale
  3. Triki na głód

Owoce dają uczucie sytości na dłużej. Dzieje się tak dlatego, że w jest w nich dużo błonnika pokarmowego. Choć cukry zawarte w owocach to cukry proste, to jednak ze względu na obecność cennych składników owoce są zaliczane do produktów działających prozdrowotnie! Jako dodatek i na przekąskę między głównymi posiłkami najlepsze są jabłka i owoce jagodowe. Lepiej unikać soków owocowych, bo zawierają cukier i mają dużo mniej błonnika w porównaniu z całym owocem.

W ciągu dnia warto zjeść 1–2 porcje. Jedna porcja to około 100 g części jadalnych owoców (bez ogryzka, skórki, pestek, ogonków), na przykład gruszka, banan, jabłko, pomarańcza, 2 mandarynki, 2 śliwki, 2 kiwi, 2 morele, 1/2 szklanki malin, 1/2 szklanki jagód, 1/2 szklanki truskawek, 1/2 szklanki porzeczek, 1/2 szklanki czereśni, 1/2 szklanki wiśni, 1/2 szklanki winogron. Owoce warto łączyć z produktami, które pozwalają uniknąć szybkiego wzrostu poziomu glukozy we krwi: jogurtem, kefirem, płatkami zbożowymi, orzechami, twarożkiem. Można je dodać do owsianki na chudym mleku, podawać w surówkach i sałatkach.

Tyle szczęścia!

Lepiej wybierać te sezonowe i świeże. A gdy nie mamy do nich dostępu, sięgnijmy po suszone, ale nie siarkowane! Kiedy zjadamy coś słodkiego, przez chwilę czujemy się bardzo dobrze, bo podwyższony poziom cukru pozwala na syntezę serotoniny (hormonu szczęścia) w mózgu. Dzięki temu jesteśmy zadowoleni. Niestety, ten stan trwa dość krótko, gdyż trzustka szybko zaczyna produkować insulinę obniżającą poziom cukru do fizjologicznych norm. W związku z tym dosyć szybko znów odczuwamy spadek energii i pogorszenie nastroju, głód i po raz kolejny sięgamy po słodycze. Apetyt na czekoladę nie jest więc raczej wynikiem zwiększonego zapotrzebowania, na przykład na magnez (bo jest go dużo więcej np. w kaszy gryczanej), a po prostu reakcją organizmu na wahania poziomu cukru, do którego go przyzwyczailiśmy.

Jabłka sycą doskonale

To absolutny faworyt każdej diety. A wszystko dzięki pektynom, które dają uczucie pełnego żołądka. Oczyszczają one też organizm z toksyn, a podczas trawienia wiążą niektóre metale ciężkie w nierozpuszczalne sole, które są wydalane z organizmu. Neutralizują też florę bakteryjną, wymiatają resztki pokarmów i substancje toksyczne. Indeks glikemiczny jabłek jest niski (IG=38), więc bez obaw o zdrowie mogą je spożywać cukrzycy. Są niezastąpione w kuracjach odchudzających - sycą i dostarczają stosunkowo niewiele kalorii.

Jabłka skutecznie regulują poziom glukozy i zwiększają energię. Badania dowodzą, że zjedzenie jabłka wymaga czasu, który jest potrzebny organizmowi, by „uświadomił” sobie, że nie jest już głodny. Poza tym stare angielskie przysłowie mówi, że jedno jabłko dziennie „trzyma doktora z daleka” („An apple a day keeps the doctor away”, czyli w polskim tłumaczeniu – „Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z dala ode mnie”). To prawda! Są bogate w witaminę C.

Triki na głód

Gdy dopadnie nas apetyt na słodycze, a nie chcemy już sięgać po owoce, możemy ratować się w następujący sposób:

Po posiłku umyjmy zęby. Ta czynność „informuje” organizm, że jedzenie zostało zakończone. Poza tym w ustach pozostaje posmak pasty i płynu do płukania, który zmienia smak potraw spożytych bezpośrednio po umyciu zębów. To potrafi dość skutecznie poskromić apetyt, nie tylko na słodycze.

Nie kuśmy losu i nie trzymajmy słodkich, gotowych przekąsek w domu. Kiedy nie ma ich pod ręką, łatwiej oprzeć się pokusie. Walka z zachciankami bywa trudna – zwłaszcza na początku.

Nauczmy się samodzielnie przygotowywać słodkości. Można upiec dietetyczne ciasto na bazie purée z fasoli lub tartych buraków. Zdrowa wersja brownie zaspokoi chęć na czekoladę i do tego jest bardzo sycąca. Nie wolno jednak zjeść od razu całej blachy, tylko mały kawałek!

Więcej informacji o tym, jak radzić sobie z pokusami na diecie w książce  „Zawsze syci na diecie”. Jest ona dostępna w sprzedaży od 6 marca 2019 r. w kioskach i salonikach prasowych. Poradnik można zamówić na stronie www.sklep.grupazpr.pl oraz pod nr tel.: 22 590 55 55.