Jak parzyć kawę? Poznaj sposoby parzenia kawy
Espresso, kawa po turecku, a może amerykańska? Istnieje kilka technik parzenia małej czarnej, a sposób, w jaki to zrobimy, w dużej mierze decyduje o smaku kawy, mocy i wpływie na organizm. Jakie są metody i efekty przygotowania dobrej kawy?
Spis treści
Różne sposoby parzenia kawy
Jaką kawę wybrać? Amerykańską, po turecku czy może włoskie espresso? By wybrać sposób przygotowania kawy, który najbardziej nam odpowiada, warto zapoznać się z metodami jej przygotowania i efektami, które osiągniemy.
Wśród wielu czynników wpływających na właściwości pobudzającego trunku jednym z najważniejszych są warunki zaparzania. To właśnie temperatura wody i długość kontaktu wody z kawą decydują o jej smaku i zawartości kofeiny w filiżance. Ważna jest również grubość mielenia ziaren - nie osiągniemy zamierzonego efektu, jeśli będzie nieodpowiednio dobrana.
Pod ciśnieniem, czyli espresso
W ostatnich latach w Polsce wzrasta popularność domowych ekspresów ciśnieniowych. Największą popularnością cieszą się one jednak w krajach europejskich z większymi kawowymi tradycjami, jak choćby Włochy. Napój przyrządzany w ekspresie ciśnieniowym jest gotowy bardzo szybko, a jeśli ekspres jest wyposażony w młynek mielący ziarna kawy bezpośrednio przed zaparzeniem, możemy liczyć na jeszcze bardziej aromatyczny napój. Duże ciśnienie powstające przy tym sposobie przygotowania powoduje wytrącanie się substancji oleistych, które tworzą charakterystyczną, gęstą kremową piankę zwaną cremą.
Takie klasyczne, pełne aromatu, włoskie espresso może stać się bazą do latte czy cappuccino - wystarczy dodać mleka spienionego przy użyciu gorącej pary. Zmielone ziarna mają krótki kontakt z wodą o temperaturze około 90 stopni Celsjusza, co powoduje rozpuszczanie się wartościowych związków, a także mniejszą ilość substancji gorzkich i kwasów. Tak przygotowana kawa jest łatwo przyswajalna dla organizmu i mniej drażni żołądek niż niektóre kawy przygotowane w inny sposób. Warto wziąć również pod uwagę dwa razy mniejszą ilość kofeiny niż w kawie z filtra. Podczas parzenia kawy w ekspresie ciśnieniowym ważna jest grubość zmielonego ziarna (jak najdrobniej).
Kawa po amerykańsku
...lub inaczej: po prostu z ekspresu przelewowego. Proces przygotowania napoju polega na przejściu wody w temperaturze bliskiej 100 stopni Celsjusza przez filtr z papieru lub plastiku. Ziarna potrzebne do zaparzenia dobrej „americany” powinny być dość grubo zmielone. Czas, w którym napój będzie gotowy, zależy od mocy grzałki - im jest większa, tym szybciej będziemy mogli raczyć się kawą. Moc grzałek waha się od 550 do 1700 W. Za niewątpliwą zaletę ekspresów przelewowych można uznać ich efektywność. Jednocześnie można przygotować nawet litr napoju, co bywa przydatne między innymi wtedy, gdy chcemy zrobić kawę dla większej liczby osób lub lubimy na bieżąco uzupełniać filiżankę. Podgrzewacz znajdujący się pod dzbankiem pozwala długo utrzymać kawę w wysokiej temperaturze. Warto jednak pamiętać, że kawa, która długo stoi ciepła, traci część swojego smaku i aromatu.
Kawa po turecku
Wbrew obiegowej opinii kawa po turecku to nie dwie łyżeczki zmielonych ziaren zalanych wrzącą wodą! By móc cieszyć się smakiem kawy w stylu bliskowschodnim, trzeba do rondelka lub tygielka nasypać kawę i cukier w proporcjach jeden do jednego i następnie zalać wodą. Dla wzbogacenia smaku można dodać przyprawy, takie jak kardamon czy wanilię. Następnie mieszankę należy podgrzewać, unikając jednak zagotowania. Na koniec należy dodać zimnej wody, by fusy opadły na dno. Gotowy napar przelewamy do filiżanek. Kawa po turecku ma intensywny smak, lecz podobnie jak jej polska, zalewana wrzątkiem odpowiedniczka, zawiera bardzo dużo kofeiny - nawet do 120 mg na szklankę (podczas gdy kawa rozpuszczalna ma jej od 75 do 90 mg).