Jak parzyć herbatę, aby wydobyć z niej pobudzające i orzeźwiające właściwości?

2016-09-14 17:49

Rano dla pobudzenia organizmu, warto wypić herbatę, która z całą pewnością może zastąpić filiżankę gorącej kawy. Herbaciany susz zawiera bowiem teinę - odpowiednik kofeiny. Napar herbaciany pomoże również wyciszyć się wieczorem po ciężkim dniu. Cały sekret tkwi w umiejętnym przygotowaniu naparu. Sprawdź, jak to zrobić, aby cieszyć wszystkimi walorami chińskiego napoju.

jak-parzyc-herbate-by-pobudzala-i-orzezwiala.jpg
Autor: pixabay.com Najbardziej popularna - herbata czarna (w Azji nazywana czerwoną) po 3-minutowym parzeniu działa orzeźwiająco i pobudzająco

Spis treści

  1. Herbata: rano, by się obudzić
  2. Herbata: wieczorem, by się odprężyć

Dla herbaty czarnej najlepszy jest wrzątek, dla herbaty białej - woda w temperaturze 85-90°C, natomiast dla herbaty zielonej, w zależności od stopnia rozdrobnienia, woda o temperaturze od 60 do 80°C.

Herbata: rano, by się obudzić

Z porannym zaspaniem walczymy najczęściej filiżanką mocnej kawy. Świetną alternatywą mogą być niektóre, odpowiednio parzone, odmiany herbaty. Najbardziej popularna - herbata czarna (w Azji nazywana czerwoną) po 3-minutowym parzeniu działa orzeźwiająco i pobudzająco. Podobnie działa napar z zielonej, czyli niefermentowanej odmiany suszu. W tym przypadku duże znaczenie ma nie tylko czas parzenia (nie więcej niż 3 minuty), ale także stopień rozdrobnienia, a nawet twardość wody. Zielona herbata może być zalewana trzykrotnie. Jednak pobudzające właściwości i delikatny smak osiągniemy tylko podczas pierwszego zaparzania. Po drugim napar jest smaczny, ale nie ma właściwości pobudzających.

Herbata: wieczorem, by się odprężyć

Ta sama herbata czarna i zielona może działać relaksująco. Sekretem jest odpowiednio długi proces parzenia. Napar pity po 5 – 8 minutach (lub powtórnym zalaniu) odpręża i uspokaja. Herbatę w ten sposób zaparzoną można również pić przed snem. Po ciężkim dniu wskazane są też ziołowe napary, np. mięta, która nie tylko odświeża, ale również ułatwia zasypianie i działa odprężająco, uspokajająco i rozkurczowo. Na wieczór polecane są też herbatki, w których składzie dominuje hibiskus. Ze względu na zawarte w nim witaminy, polisacharydy, kwasy organiczne oraz wapń i sole mineralne, wzmacnia  odporność, działa antybakteryjnie i zapobiega infekcjom. Dzięki polifenolom ma dobroczynny wpływ na serce i poziom ciśnienia krwi. Opóźnia również procesy starzenia.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE