Jak parzyć herbatę, aby wydobyć z niej pobudzające i orzeźwiające właściwości?

2016-09-14 17:49

Rano dla pobudzenia organizmu, warto wypić herbatę, która z całą pewnością może zastąpić filiżankę gorącej kawy. Herbaciany susz zawiera bowiem teinę - odpowiednik kofeiny. Napar herbaciany pomoże również wyciszyć się wieczorem po ciężkim dniu. Cały sekret tkwi w umiejętnym przygotowaniu naparu. Sprawdź, jak to zrobić, aby cieszyć wszystkimi walorami chińskiego napoju.

jak-parzyc-herbate-by-pobudzala-i-orzezwiala.jpg
Autor: pixabay.com Najbardziej popularna - herbata czarna (w Azji nazywana czerwoną) po 3-minutowym parzeniu działa orzeźwiająco i pobudzająco

Spis treści

  1. Herbata: rano, by się obudzić
  2. Herbata: wieczorem, by się odprężyć

Dla herbaty czarnej najlepszy jest wrzątek, dla herbaty białej - woda w temperaturze 85-90°C, natomiast dla herbaty zielonej, w zależności od stopnia rozdrobnienia, woda o temperaturze od 60 do 80°C.

Herbata: rano, by się obudzić

Z porannym zaspaniem walczymy najczęściej filiżanką mocnej kawy. Świetną alternatywą mogą być niektóre, odpowiednio parzone, odmiany herbaty. Najbardziej popularna - herbata czarna (w Azji nazywana czerwoną) po 3-minutowym parzeniu działa orzeźwiająco i pobudzająco. Podobnie działa napar z zielonej, czyli niefermentowanej odmiany suszu. W tym przypadku duże znaczenie ma nie tylko czas parzenia (nie więcej niż 3 minuty), ale także stopień rozdrobnienia, a nawet twardość wody. Zielona herbata może być zalewana trzykrotnie. Jednak pobudzające właściwości i delikatny smak osiągniemy tylko podczas pierwszego zaparzania. Po drugim napar jest smaczny, ale nie ma właściwości pobudzających.

Herbata: wieczorem, by się odprężyć

Ta sama herbata czarna i zielona może działać relaksująco. Sekretem jest odpowiednio długi proces parzenia. Napar pity po 5 – 8 minutach (lub powtórnym zalaniu) odpręża i uspokaja. Herbatę w ten sposób zaparzoną można również pić przed snem. Po ciężkim dniu wskazane są też ziołowe napary, np. mięta, która nie tylko odświeża, ale również ułatwia zasypianie i działa odprężająco, uspokajająco i rozkurczowo. Na wieczór polecane są też herbatki, w których składzie dominuje hibiskus. Ze względu na zawarte w nim witaminy, polisacharydy, kwasy organiczne oraz wapń i sole mineralne, wzmacnia  odporność, działa antybakteryjnie i zapobiega infekcjom. Dzięki polifenolom ma dobroczynny wpływ na serce i poziom ciśnienia krwi. Opóźnia również procesy starzenia.