Pędy sosny - jak i kiedy zbierać sosnowe pączki na nalewkę i syrop?

2023-03-08 12:34

Młode pędy sosny, podobnie jak pączki innych roślin, to skarbnica składników odżywczych. Roślina oddaje tam całe swoje bogactwo, aby móc się prawidłowo rozwijać. Dlatego przetwory z pędów sosny to naturalne remedium na wiele chorób - szczególnie pomocna jest przy schorzeniach górnych dróg oddechowych. Planujesz zrobić nalewkę z sosny? Sprawdź, kiedy, jak i gdzie zbierać na nią pędy sosny!

Jak i kiedy zbierać pędy sosny na nalewkę i syrop?
Autor: Shutterstock Pędy sosny najlepiej zbierać w maju.

Spis treści

  1. Gdzie, kiedy i jak zbierać pędy sosny?
  2. Jakie pędy zbierać pędy na nalewkę sosnową?
  3. Zbieranie pędów sosny - czego robić nie wolno?

Gdzie, kiedy i jak zbierać pędy sosny?

Młode pędy sosny zbieramy wiosną, najczęściej na początku maja, kiedy na drzewach pojawiają się przyrosty, czyli te części, które będziemy wykorzystywać do nalewek i syropu. Przycinamy je ostrym nożem lub sekatorem. Najlepsze na nalewkę i syrop pędy mają młode sosny rosnące na piaszczystych, dobrze nasłonecznionych polanach.

Jakie pędy zbierać pędy na nalewkę sosnową?

Pędy sosny zbierane z myślą o nalewce sosnowej nie powinny być zbyt małe, ale jednocześnie nie mogą być za długie. Optymalna długość pędów sosny na nalewkę sosnową to 10-12 centymetrów. Dłuższe nie mają już zbyt dużo cennego soku, który chcemy pozyskać. Zbierane przez nas pędy nie mogą mieć już igieł o brązowo-żółtym odcieniu. Pędy sosny powinny być lepkie – to świadczy, że mają bardzo dużo soku.

Syrop z pędów sosny - najlepszy przepis

Zbieranie pędów sosny - czego robić nie wolno?

Przy zrywaniu pamiętajmy, że nie wolno zrywać pędów ze wszystkich gałęzi danej sosny, a nawet wszystkich pędów z jednej gałęzi sosny. Drzewo ma rosnąć dalej i nie możemy go zniszczyć. Nie łamiemy też gałęzi w celu pozyskania pędów na nalewkę sosnową.

Polecamy przepisy:

Jak zrobić nalewkę z pędów sosny

Syrop z pędów sosny - cudowny środek na przeziębienie i suchy kaszel

Sprawdź w galerii super pomysły na domowe mikstury prozdrowotne!

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE