Grzyby - gdzie szukać, żeby znaleźć?

2016-09-30 16:18

Kiedy sezon grzybiarski rozpocznie się na dobre, wystarczy wziąć koszyk i ruszać do lasu. Przed wycieczką warto poznać jednak kilka wskazówek, kiedy, gdzie i jak szukać grzybów.

Grzyby - gdzie szukać, żeby znaleźć?
Autor: pixabay.com Kurki - przepyszny dodatek do jajecznicy.

Spis treści

  1. Gdzie szukać grzybów
  2. Zajączki i borowiki
  3. Koźlarze, maślaki, kanie
  4. Kurki, gąski żółte i siwe

Gdzie szukać grzybów

Podstawą udanego grzybobrania jest wybór odpowiedniego miejsca. Każdy gatunek grzybów ma swoje „ulubione”. Podgrzybki rosną wszędzie, zwłaszcza na trawiastym wilgotnym poszyciu, lubią lasy sosnowe i liściaste. Grzyby w tym otoczeniu można spotkać głównie pod dębami i grabami, przeważnie w mchu.

Zajączki i borowiki

Zajączki lubią ukrywać się w lasach iglastych w towarzystwie borówki czarnej. Borowiki znajdziemy najczęściej pod wysokimi sosnami i świerkami, a w lasach liściastych pod dębami i bukami, na obrzeżach lasów, na glebach piaszczystych. Najobficiej rosną w górskich lasach sosnowych.

Koźlarze, maślaki, kanie

Koźlarze lubią lasy liściaste i mieszane, znajdziemy je pod topolami, brzozami, osikami i grabami, na zboczach i w parowach. Maślaki najczęściej rosną w trawach, lasach iglastych, zwłaszcza w młodnikach sosnowych. Kanie występują głównie w świetlistych lasach liściastych pod bukami, rzadziej w iglastych, na skraju lasu, na łąkach. Lubią miejsca trawiaste, ciepłe. Kurki natomiast znajdziemy w siedliskach sosnowych.

Kurki, gąski żółte i siwe

Gąski żółte i siwe skrywają się zagrzebane w pisaku w lesie iglastym, zwłaszcza wśród sosen. Rydze rosną głównie w lasach sosnowych, na polanach, lubią gleby piaszczyste, obrzeża lasów i miejsca trawiaste. 

Ważne, aby zbierać tylko te okazy, co do których jesteśmy pewni, że są jadalne!

Sezon na grzyby - czy wiesz, kiedy się pojawiają najpopularniejsze gatunki?

Pytanie 1 z 9
Borowiki zbieramy...
Sezon na grzyby
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE