Grzyby - gdzie szukać informacji o miejscach, w których rosną?

2016-10-05 14:19

Czy są już grzyby i gdzie ich szukać, żeby znaleźć? Na pewno dobrym źródłem informacji są znajomi, którzy mają działki w pobliżu lasów. Można też podpytać się osoby sprzedające grzyby na bazarach. Najświeższych danych na temat występowania prawdziwków, podgrzybków i innych jadalnych owocników można również poszukac w internecie. Dowiedz się więcej, skąd czerpać informacje o grzybach!

Grzyby
Autor: pixabay.com Gdzie szukać grzybów?

Spis treści

  1. Internetowe centrum monitorowania występowania grzybów
  2. Grzyby - gdzie jest ich najwięcej

Internetowe centrum monitorowania występowania grzybów

W internecie istnieje centrum monitorowania występowania sezonu grzybowego. Jest tam mapa Polski, na której zaznaczona jest intensywność występowania grzybów w poszczególnych rejonach kraju. Mapa tworzona jest na podstawie informacji od grzybiarzy i aktualizowana w sezonie grzybowym, czyli od wiosny do końca jesieni. Niektóre obszary mogą być jednak „białymi plamami”, ponieważ dociera tam niewielu grzybiarzy.

Grzyby - gdzie jest ich najwięcej

Najwięcej grzybów i jednocześnie mało zbieraczy jest na terenach Suwalszczyzny, w pobliżu granic z Litwą i Białorusią. Dobrym miejscem wydają się też Parki Narodowe, jak Bory Tucholskie. Warto przy tym pamiętać, że nie wolno zbierać grzybów w rezerwatach!

Jeśli chcemy, aby lasy rokrocznie obfitowały w grzyby, pamiętajmy o jednej ważnej zasadzie zbierania: owocniki wykręcamy, a nie wycinamy. Dzięki temu w mniejszym stopniu uszkadzamy grzybnię. Poza tym, gdy są w całości, łatwiej odróżnić grzyby jadalne od trujących. Nie zbierajmy małych grzybków, które jeszcze nie wykształciły cech gatunkowych. Nie warto również zbierać starych, suchych grzybów.

Sezon na grzyby - czy wiesz, kiedy się pojawiają najpopularniejsze gatunki?

Pytanie 1 z 9
Borowiki zbieramy...
Sezon na grzyby
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE