Grzyby - gdzie szukać informacji o miejscach, w których rosną?
Czy są już grzyby i gdzie ich szukać, żeby znaleźć? Na pewno dobrym źródłem informacji są znajomi, którzy mają działki w pobliżu lasów. Można też podpytać się osoby sprzedające grzyby na bazarach. Najświeższych danych na temat występowania prawdziwków, podgrzybków i innych jadalnych owocników można również poszukac w internecie. Dowiedz się więcej, skąd czerpać informacje o grzybach!
Spis treści
Internetowe centrum monitorowania występowania grzybów
W internecie istnieje centrum monitorowania występowania sezonu grzybowego. Jest tam mapa Polski, na której zaznaczona jest intensywność występowania grzybów w poszczególnych rejonach kraju. Mapa tworzona jest na podstawie informacji od grzybiarzy i aktualizowana w sezonie grzybowym, czyli od wiosny do końca jesieni. Niektóre obszary mogą być jednak „białymi plamami”, ponieważ dociera tam niewielu grzybiarzy.
Grzyby - gdzie jest ich najwięcej
Najwięcej grzybów i jednocześnie mało zbieraczy jest na terenach Suwalszczyzny, w pobliżu granic z Litwą i Białorusią. Dobrym miejscem wydają się też Parki Narodowe, jak Bory Tucholskie. Warto przy tym pamiętać, że nie wolno zbierać grzybów w rezerwatach!
Jeśli chcemy, aby lasy rokrocznie obfitowały w grzyby, pamiętajmy o jednej ważnej zasadzie zbierania: owocniki wykręcamy, a nie wycinamy. Dzięki temu w mniejszym stopniu uszkadzamy grzybnię. Poza tym, gdy są w całości, łatwiej odróżnić grzyby jadalne od trujących. Nie zbierajmy małych grzybków, które jeszcze nie wykształciły cech gatunkowych. Nie warto również zbierać starych, suchych grzybów.