Grzaniec - 9 sprawdzonych przepisów na grzańce z wina i piwa

2021-11-18 8:23

Grzaniec to bardzo dobry pomysł na rozgrzewkę, gdy na dworze plucha, słota i ziąb. Sprawdzi się nie tylko jako ciepły napój z procentami, który szybko nas rozgrzeje, ale także jako remedium na ewentualne rodzące się przeziębienie. Tylko nie przesadzajcie z piciem grzańca, bo wtedy zamiast poprawy samopoczucia, możecie liczyć się z jego pogorszeniem.

Grzaniec - 9 sprawdzonych przepisów na grzańce z wina i piwa
Autor: Shutterstock Grzane piwo lub wino to dobry pomysł na rozgrzewający napitek po zewnętrznych aktywnościach

Spis treści

  1. Grzaniec - czego potrzebujesz, by zrobić dobry grzaniec?
  2. Zobaczcie galerię z 9 przepisami na grzańce i zainspirujcie się!

Grzaniec - czego potrzebujesz, by zrobić dobry grzaniec?

Pod pojęciem grzaniec rozumiemy alkoholowy napój z podgrzanego piwa, wina lub cydru z rozmaitymi dodatkami. Można oczywiście przygotować grzaniec bezalkoholowy - używając do tego celu albo piwa bezalkoholowego albo np. soku jabłkowego i klasycznych dodatków do grzańca.

Tradycyjnie do grzańca dodaje się:

cynamon

goździki

imbir

miód (lub brązowy cukier).

Oprócz wymienionych dodatków sprawdzą się suszone lub świeże owoce - cytrusy, jabłka, żurawina. Doskonale smak grzańca poprawiają soki - malinowy, jeżynowy, żurawinowy. Starta skórka z wyparzonych cytrusów (albo skórka kandyzowana) to także dodatek idealny do grzanego piwa lub wina.

Można oczywiście uprościć sobie życie i skorzystać z gotowych przypraw do grzanego wina lub... piernika. Jednak według mnie skomponowany samodzielnie zestaw dodatków nie ma sobie równych. Dlatego polecam samodzielne eksperymentowanie, aż znajdziecie smak idealny!

Zobaczcie galerię z 9 przepisami na grzańce i zainspirujcie się!

Beszamel: Piwo
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE