Groch inaczej: pomysłowe przepisy na potrawy z grochem
Groch to nie tylko grochówka czy kapusta z grochem. Groch można „zagospodarować” na wiele sposobów, może być ważnym składnikiem diety wegetariańskiej, gdyż ma duże wartości odżywcze. Zachęcamy do jedzenia grochu w kilku ciekawych postaciach. Polecamy 2 pomysłowe przepisy na potrawy z suchego grochu.
Spis treści
Suchy groch ma nieco inne wartości odżywcze niż świeży groszek. Nie zawiera witaminy A, B6 i E, ma mniej witaminy C, ale za to ma około 20 razy więcej witamin B1 i B2, sporo fosforu, potasu i siarki (to właśnie tak duża ilość siarki wywołuje w żołądku gazy i działa wzdymająco). Nie jest mitem, że suchy groch jest sycący, gdyż 100 g może dostarczyć około 350 kalorii, sporo białka, węglowodanów i tłuszczu. Dlatego groch jest znakomitym składnikiem potraw dla wegetarian, znudzonych np. soją czy ciecierzycą.
>>> Wszystko o grochu i fasoli
Suchego grochu nie wolno gotować z dodatkiem sody (zabije w grochu cenne witaminy B), ale by szybciej zmiękł, można w czasie gotowania dolewać po trochu zimnej wody.
Krokiety z grochu nadziewane
30 dkg purée grochowego mieszamy z 1 drobno posiekaną i przesmażoną cebulą. Dodajemy przyprawy: majeranek, pieprz, sól oraz namoczoną wcześniej w wodzie i odciśniętą bułką (np. typu kajzerka). Dodajemy 2 jajka i wyrabiamy masę jak na kotlety mielone z mięsa.
Teraz trzeba przygotować nadzienie: 1 duża cebula pokrojona w cienkie talarki i lekko przesmażona, do której dodajemy 20 dkg grzybów (mogą być pieczarki, ale aromatyczniejsze będą grzyby leśne, które można zastąpić 4 dkg grzybów suszonych). Dusimy pod przykryciem.
Gdy farsz ostygnie, trzeba całość drobno posiekać, dobrze wymieszać 2 łyżkami kaszy manny, utartym ząbkiem czosnku, solą, pieprzem i surowym jajkiem. Farszem napełniamy krokiety formowane z masy grochowej. Następnie moczymy krokiety w roztrzepanym jajku i obtaczamy w bułce tartej. Smażymy na oleju. Nadziewane krokiety z grochu podaje się z różnymi sosami.
>>> Przepis na grochówkę z boczkiem
Opiekanki z grochu
Z purée grochowego trzeba zrobić masę, dodając 1 pokrojoną w kostkę i przesmażoną cebulę, po 1 łyżce posiekanego kopru i pietruszki, kilka łyżek bułki tartej (na objętość około 1 litra masy około 8 łyżek) i 2 surowe jajka.
Masę wyrabiamy jak na kotlety mielone. Postępujemy podobnie jak w przypadku krokietów – formujemy kotleciki, moczymy w roztrzepanym jajku i obtaczamy w bułce tartej. Smażymy na złoty kolor. Do takich opiekanek podaje się ostre sosy o smaku np. chrzanowym, pomidorowym czy korniszonowym.