Gorzknik kanadyjski - jakie ma właściwości lecznicze?

2016-08-04 17:41

Gorzknik kanadyjski to roślina, którą Indianie północnoamerykańscy uważali za lekarstwo na wszystko. Stosowali ją przy ukąszeniach owadów, przy infekcjach oczu, a także na bóle brzucha i wzdęcia. Jakie jeszcze właściwości ma gorzknik kanadyjski?

Gorzknik kanadyjski:  jakie ma właściwości lecznicze?
Autor: thinkstockphotos.com Gorzknik kanadyjski.

Spis treści

  1. Gorzknik kanadyjski - zwalczanie infekcji
  2. Gorzknik kanadysjki - berberyna i hydrastyna
  3. Gorzknik kanadyjski - działanie
  4. Nalewka z gorzknika kanadyjskiego

Gorzknik kanadyjski - zwalczanie infekcji

Gorzknik kanadyjski jest spokrewniony z jaskrami. To bylina, której korzenie wykorzystuje się w lecznictwie. Obecnie najbardziej cenioną właściwością rośliny jest zwalczanie infekcji.

Gorzknik kanadysjki - berberyna i hydrastyna

Substancjami czynnymi, które zawiera roślina są dwa alkaloidy – berberyna i hydrastyna. Berberyna nadaje korzeniom gorzknika intensywnie żółty kolor, co często wykorzystywano do barwienia tkanin. Nazwa rośliny pochodzi od jej gorzkiego smaku.

Gorzknik kanadyjski - działanie

Za główną zaletę rośliny uważa się to, że mobilizuje ona układ immunologiczny do walki z infekcjami, ale sama także zwalcza bakterie i wirusy chorobotwórcze. Ziele to stosuje się zazwyczaj przy pierwszych oznakach złego samopoczucia, aby choroba nie mogła się rozwinąć lub też przebiegać łagodniej.

Gorzknik jest zalecany przy zapaleniach dróg moczowych i zatok. Łagodzi także biegunki i hamuje wymioty, ponieważ pobudza wydzielanie płynów trawiennych oraz niszczy bakterie, które są przyczyną takich objawów. W postaci naparów z korzenia jest stosowany do leczenia przewlekłego zmęczenia, którego przyczyną – jak się ostatnio przypuszcza - jest osłabienie układu odpornościowego. Zioło jest skuteczne w zwalczaniu opryszczki wargowej oraz łagodzenia zmian skórnych powstających w przebiegu półpaśca.

Nalewka z gorzknika kanadyjskiego

Nalewka z gorzknika stosowana zewnętrznie dobrze działa na owrzodzenia i pleśniawki w ustach. Jest skuteczna w zwalczaniu wirusa papilloma, pod wpływem którego na skórze tworzą się brodawki. Rozwodniony wywar z gorzknika można stosować do przemywania oczu przy zapaleniu spojówek. Gorzknik jest dostępny w postaci kapsułek, maści, nalewki oraz suszu.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE