Freeganizm - czym jest? Poznaj idee freeganizmu

2016-06-22 19:48

Wydawałoby się, że dziś nie ma ucieczki od konsumpcyjnego stylu życia. Omamieni wszechobecnymi reklamami kupujemy produkty, których wcale nie potrzebujemy. Podążamy za trendami, pragniemy posiadać, wierząc, że więcej znaczy lepiej. A gdyby spróbować żyć inaczej? Freeganie znaleźli niekonwencjonalne rozwiązanie. Zobacz, co to jest i na czym polega freeganizm?

Freeganizm - czym jest? Poznaj idee freeganizmu.
Autor: pixabay.com Czym jest freeganizm?

Czym jest freeganizm

Wzdrygasz się na widok osoby, przebierającej w śmieciach, nie zastanawiając się, co skłoniło ją do „nurkowania” w kontenerze. Freeganie robią to ze względów etycznych, promując jednocześnie antykonsumpcyjny styl życia. Ludzie produkują bowiem niezliczoną ilość odpadów, z których znaczna część wciąż nadaje się do użytku.

Sama nazwa ruchu powstała w Stanach Zjednoczonych i wywodzi się od słów free, czyli wolny oraz veganism (weganizm), choć nie wszyscy freeganie są weganami czy wegetarianami.

Członkowie ruchu wybierają najczęściej kontenery w pobliżu wielkich supermarketów, mogą w nich bowiem znaleźć masę żywności zdatnej do zjedzenia. Nieważne, czy jest to zamknięte opakowanie jogurtu, czy lekko obite warzywa i owoce. W ten sposób mogą każdego dnia układać swoje menu. Unikają jednak mięsa czy nabiału – te produkty psują się najszybciej i trudno ocenić ich świeżość.

Działanie freegan nie wynika z ubóstwa. Wielu z nich mieszka w dobrych dzielnicach i nosi stylowe ubrania. Freeganie starają się żyć całkowicie bez pieniędzy lub chociaż ograniczyć swój udział w konsumpcji. Wierzą, że w ten sposób walczą z kapitalizmem. Przecież nie kupując, nie napędzają tej machiny wyzysku. Jest to ich sposób na ucieczkę przed konsumpcyjnym stylem życia i związanym z tym coraz częściej marnotrawstwem.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE