Fakty i mity o kawie

2018-02-09 8:32

Wokół picia kawy narosło wiele mitów, z którymi trzeba się rozprawić. Czy kawa szkodzi osobom z nadciśnieniem? Czy można wypić maksymalnie dwie filiżanki dziennie? Na szczęście wcale nie trudno odnaleźć się w gąszczu informacji! Więcej informacji w poradniku „Fakty i mity o jedzeniu”

Fakty i mity o kawie
Autor: Shutterstock Okazuje się, że kawa nie tylko nie szkodzi, ale ma sporo  prozdrowotnych właściwości

Spis treści

  1. Kofeina zawarta w kawie pobudza organizm.
  2. Kofeinę łatwo przedawkować.
  3. Napoje z kofeiną mogą pić osoby z nadciśnieniem.
  4. Kawa rozpuszczalna jest szkodliwa dla zdrowia.

Kofeina zawarta w kawie pobudza organizm.

PRAWDA! Kofeina ma właściwości pobudzające przez działanie na korę mózgową. Powoduje lepsze skupienie uwagi, wydłuża czas koncentracji, zmniejsza zmęczenie i senność. Niektóre badania wskazują, że poprawia logiczne myślenie i pamięć. To jednak efekt krótkotrwały i wraz z wydalaniem kofeiny z organizmu ginie. Średni okres półtrwania tego związku w organizmie wynosi 4 godziny (każdy ma inną wrażliwość na kofeinę - szybciej metabolizuje się np. u palaczy). Co ważne, kofeina znajduje się nie tylko w kawie. Zawierają ją m.in. liście herbaty, ziarna kakaowca, guarana. Jednak kofeiny np. w herbacie jest mniej niż w kawie i dlatego w mniejszym stopniu działa. Musimy zatem wypić herbaty sporo więcej, żeby osiągnąć podobny do kawy efekt pobudzenia.

Kofeinę łatwo przedawkować.

PRAWDA! Wypijamy ją w różnych napojach, zjadamy w czekoladzie, przyjmujemy w lekach. Dla dorosłej osoby bezpieczna dawka kofeiny to poniżej 300 mg na dobę (jedna filiżanka to około 100 mg). Powyżej 500 mg jest już uznawane za przedawkowanie. Zaś powyżej 2000 mg - za zatrucie kofeiną: powoduje m.in. silne pobudzenie, rozkojarzenie, uderzenia gorąca, zawroty głowy, drgawki, bezsenność.

Napoje z kofeiną mogą pić osoby z nadciśnieniem.

PRAWDA! Choć wiadomo, że kofeina podnosi ciśnienie krwi, to jednak po dłuższych badaniach zależności między umiarkowanym piciem kawy a rozwojem nadciśnienia nie znaleziono związku. U większości chorych z nadciśnieniem wypicie 1-2 filiżanek niezbyt mocnej kawy nie powoduje negatywnych skutków. Jednak osoby takie powinny prowadzić dzienniczek i mierzyć sobie ciśnienie krwi po wypiciu napojów z kofeiną. Jeśli zaobserwują znaczny wzrost ciśnienia, muszą z nich zrezygnować. Warto też skonsultować ze swoim lekarzem, w jakich ilościach można pić kawę.

Kawa rozpuszczalna jest szkodliwa dla zdrowia.

MIT! Kawa rozpuszczalna jest doceniana za łatwość i szybkość przygotowania, a przez wielu – za łagodny smak. Ma jednak też zagorzałych przeciwników, którzy twierdzą, że zawiera szkodliwe tłuszcze trans, konserwanty czy emulgatory. Prawda jest jednak taka, że kawa rozpuszczalna to wyłącznie zaparzony i wysuszony ekstrakt kawy. Według polskiego prawa dotyczącego etykietowania produktów, jeśli produkt nazywa się „kawa rozpuszczalna”, musi być czystą kawą. Zupełnie inaczej wygląda kwestia popularnych saszetek „2 w 1” i „3 w 1”. To nie jest już kawa, ale napój kawowy i pod taką nazwą je kupimy. Skład saszetki napoju kawowego „3 w 1” to m.in. cukier, syrop glukozowy, utwardzony tłuszcz roślinny, odtłuszczone mleko w proszku, regulatory kwasowości, emulgatory i aromaty a także stabilizatory. Samej kawy jest zaledwie kilka lub kilkanaście procent. Takich produktów nie należy jednak utożsamiać z kawą rozpuszczalną, która nie zawiera w składzie żadnych dodatków.

Kawa z fusami bywa postrzegana jako bardziej „szkodliwa” niż rozpuszczalna czy z ekspresu. Za to pysznie smakuje. Negatywne działanie nie zależy jednak od zawartości kofeiny, ale obecności w kawie „po turecku” diterpenów - związków, które mogą podnosić poziom cholesterolu we krwi. Te substancje usuwane są w procesie filtrowania kawy. Nie ma ich też w kawie rozpuszczalnej, natomiast są w dużych ilościach w kawie zaparzanej w szklance lub gotowanej (parzonej po turecku). Dlatego osoby, które mają miażdżycę lub hiperlipidemię, nie powinny pić takiej kawy.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE