Dwutlenek siarki w winie: do czego jest potrzebny?

2016-11-24 13:47

Dlaczego siarka w winie to częste zjawisko? Dwutlenek siarki, kryjący się pod symbolem E220 to częsty dodatek do win - nawet bardzo dobrego gatunku! Siarka w winie stosowana jest najczęściej jako środek antyseptyczny, hamujący rozwój mikroorganizmów. Czy wpływa to na smak wina?

Dwutlenek siarki w winie: do czego jest potrzebny?
Autor: pixabay.com Co kryje się w butelce wina?

Spis treści

  1. Skąd w winie bierze się siarka?
  2. Dwutlenek siarki - sposób na dłuższe przechowywanie wina
  3. Siarka szkodzi zdrowiu
  4. Które rodzaje wina zawierają najwięcej siarki?

Skąd w winie bierze się siarka?

Na kiepskie wino jest nazwa - siara. Jednak siarka w winie znajduje się w każdej butelce! Trafia tam pod postacią dwutlenku siarki. Ten związek chemiczny pozwala po prostu na dłuższe przechowywanie wina. Okadzanie siarką beczek z winem stosowano już w czasach rzymskich.

Dwutlenek siarki - sposób na dłuższe przechowywanie wina

Później ludzie imali się innych sposobów: mieszali wino z żywicami, morską wodą, macerowali w nim zioła, zalewali je oliwą lub parafiną, ale i to nie zawsze chroniło wino przed zepsuciem. Dwutlenek siarki okazał się najlepszym sposobem.

Siarka szkodzi zdrowiu

Kupując wino trzeba zwracać jednak baczną uwagę na stosowane dawki, bo zbyt duża ilość SO2 sprawia, że wino pachnie siarką, kauczukiem lub siarkowodorem. E220 nie jest obojętny dla ludzkiego zdrowia. Uspokajamy jednak, że ryzyko w przypadku konsumenta jest naprawdę niewielkie, bo ilości obecne w winie są dużo niższe od dawek toksycznych.

Które rodzaje wina zawierają najwięcej siarki?

W białych winach jest najmniej siarki, więcej mają jej wina czerwone, a największych stężeń wymagają wina słodkie. Istnieje możliwość zastąpienia części SO2 kwasem askorbinowym (wit. C), który działa jako przeciwutleniacz. Nie ma on jednak właściwości antyseptycznych, ani nie blokuje działania enzymów zawartych w winie. Ze względu na ryzyko powstawania zapachu pelargonii w czerwonych winach, spowodowane atakiem bakterii, stosuje się go wyłącznie w produkcji białych słodkich win.