Arbuz: właściwości i wartości odżywcze. Dlaczego warto jeść arbuzy?
Arbuz jest słodki, smaczny i choć składa się głównie z wody, bardzo korzystnie wpływa na organizm. Jakie właściwości ma arbuz? Dlaczego jedzenie arbuza jest zdrowe?
Spis treści
Arbuz składa się w 92% z wody, lecz zawiera także mnóstwo substancji odżywczych i przeciwutleniaczy, które opóźniają proces starzenia organizmu i hamują rozwój komórek nowotworowych. Jakie dokładnie substancje zawiera arbuz?
Arbuz - lek na serce
Arbuz to źródło witamin, zawiera głównie witaminę A i C, które m.in. obniżają ciśnienie tętnicze krwi. Ich odpowiednia ilość w organizmie zmniejsza ryzyko zawału serca, a także udaru mózgu. Arbuz ma również właściwości regenerujące mięśnie i co najważniejsze: wspomagające pracę serca.
Spożywanie arbuzów, dzięki sporej zawartości magnezu, poprawia elastyczność naczyń krwionośnych, poza tym zapobiega spadkowi poziomu niezwykle ważnego w funkcjonowaniu organizmu potasu. Potas pomaga kontrolować ciśnienie krwi i przyspiesza wydalanie nadmiaru sodu. W miąższu i skórce arbuza znajduje się cytrulina, organiczny związek chemiczny, który powoduje rozluźnienie naczyń krwionośnych. Z kolei obecne w nim karotenoidy obniżają ciśnienie w żyłach i tętnicach, a także hamują namnażanie wolnych rodników.
Wartości odżywcze arbuza (w 100 g)
Wartość energetyczna - 30 kcal
Białko ogółem - 0,61 g
Tłuszcz - 0,15 g
Węglowodany - 7,55 g
Błonnik - 0,4 g