Czy pestki słonecznika tuczą?

2016-09-09 16:48

Pestki słonecznika to z pozoru niewielka i zdrowa przekąska. Jednak zdarza się, że zbyt częste jedzenie pestek słonecznika nie wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Czy pestki słonecznika mogą tuczyć? Czy są zdrowe?

czy-pestki-slonecznika-tucza.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Ziarna słonecznika są zdrowe, ale zawierają sporo tłuszczu.

Spis treści

  1. Ziarna słonecznika – dużo tłuszczu ale i potrzebne kwasy
  2. Ziarna słonecznika – czy to bomba kaloryczna?

Mimo, że przed nami zima, wciąż wiele z nas robi wszystko, aby dbać o linię i prowadzić prawidłową dietę. Każdy kto chce stracić parę kilogramów szuka przeróżnych sposobów na pokonanie głodu. Często wtedy sięgamy między innymi po ziarna słonecznika – są z pozoru zdrowe, ale również zajmują nam ręce i powodują, że skubiąc ziarenko po ziarenku nie myślimy o bardziej kalorycznym jedzeniu.

Ziarna słonecznika – dużo tłuszczu ale i potrzebne kwasy

Większość z nas uważa, że słonecznik to zdrowa przekąska. Sięgamy po niego między innymi z powodu zawartych w nim kwasów omega 3, który zalicza się do zdrowych składników diety – zapobiega on między innymi tworzeniu niezdrowego cholesterolu. Poza tłuszczami nienasyconymi ziarna słonecznika są też bogate w aminokwasy, czyli podstawowy składnik białka komórkowego.

Ziarna słonecznika zawierają też cenne witaminy i minerały. Znajdzie się w nich cenny antyoksydant witamina E, a także witaminy B, A i D. Z minerałów można wymienić cynk, żelazo, potas i wapń. Dzięki nim wzmacniamy kości, poprawiamy cerę, wspomagamy wzrok oraz wspomagamy pracę szeregu układów.

Ziarna słonecznika – czy to bomba kaloryczna?

Nie ulega wątpliwości, że kilka ziaren słonecznika w sałatce czy w chlebie nam nie zaszkodzi. Jednak Ci co lubią skubać pestki słonecznika wiedzą, że z czasem ciężko się od nich oderwać. Warto wiedzieć, że 100 gram słonecznika to aż 561 kcal, a zjadając taką ilość niemal jej nie czujemy. Osoby, które spożywają ziarna częściej kupują je w większych opakowaniach nie mają kontroli nad ilością spożytych kalorii.

Dla porównania można powiedzieć, że garść ziaren słonecznika to około 100g. Natomiast w tych 100g znajduje się wartość energetyczna, która dorównuje mlecznej czekoladzie. Słonecznik jest zdrowy i warto dodawać go do potraw, ale w ilościach ograniczonych, bo zjadanie torebki dziennie nawet przy niskokalorycznej diecie może przyczynić się do przybierania na wadze.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE