Czy pestki słonecznika tuczą?

2016-09-09 16:48

Pestki słonecznika to z pozoru niewielka i zdrowa przekąska. Jednak zdarza się, że zbyt częste jedzenie pestek słonecznika nie wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Czy pestki słonecznika mogą tuczyć? Czy są zdrowe?

czy-pestki-slonecznika-tucza.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Ziarna słonecznika są zdrowe, ale zawierają sporo tłuszczu.

Spis treści

  1. Ziarna słonecznika – dużo tłuszczu ale i potrzebne kwasy
  2. Ziarna słonecznika – czy to bomba kaloryczna?

Mimo, że przed nami zima, wciąż wiele z nas robi wszystko, aby dbać o linię i prowadzić prawidłową dietę. Każdy kto chce stracić parę kilogramów szuka przeróżnych sposobów na pokonanie głodu. Często wtedy sięgamy między innymi po ziarna słonecznika – są z pozoru zdrowe, ale również zajmują nam ręce i powodują, że skubiąc ziarenko po ziarenku nie myślimy o bardziej kalorycznym jedzeniu.

Ziarna słonecznika – dużo tłuszczu ale i potrzebne kwasy

Większość z nas uważa, że słonecznik to zdrowa przekąska. Sięgamy po niego między innymi z powodu zawartych w nim kwasów omega 3, który zalicza się do zdrowych składników diety – zapobiega on między innymi tworzeniu niezdrowego cholesterolu. Poza tłuszczami nienasyconymi ziarna słonecznika są też bogate w aminokwasy, czyli podstawowy składnik białka komórkowego.

Ziarna słonecznika zawierają też cenne witaminy i minerały. Znajdzie się w nich cenny antyoksydant witamina E, a także witaminy B, A i D. Z minerałów można wymienić cynk, żelazo, potas i wapń. Dzięki nim wzmacniamy kości, poprawiamy cerę, wspomagamy wzrok oraz wspomagamy pracę szeregu układów.

Ziarna słonecznika – czy to bomba kaloryczna?

Nie ulega wątpliwości, że kilka ziaren słonecznika w sałatce czy w chlebie nam nie zaszkodzi. Jednak Ci co lubią skubać pestki słonecznika wiedzą, że z czasem ciężko się od nich oderwać. Warto wiedzieć, że 100 gram słonecznika to aż 561 kcal, a zjadając taką ilość niemal jej nie czujemy. Osoby, które spożywają ziarna częściej kupują je w większych opakowaniach nie mają kontroli nad ilością spożytych kalorii.

Dla porównania można powiedzieć, że garść ziaren słonecznika to około 100g. Natomiast w tych 100g znajduje się wartość energetyczna, która dorównuje mlecznej czekoladzie. Słonecznik jest zdrowy i warto dodawać go do potraw, ale w ilościach ograniczonych, bo zjadanie torebki dziennie nawet przy niskokalorycznej diecie może przyczynić się do przybierania na wadze.