Czy myć świeże maliny? Jak myć maliny? Przydatne porady

2021-07-07 10:19

W sezonie na maliny powraca odwieczne pytanie, czy myć maliny, czy może malin nie myć?  A jeśli myć maliny, to jak? Maliny to wyjątkowo delikatne owoce, dlatego trzeba się umieć z nimi obchodzić. Nawet słaby strumień wody może im zaszkodzić. Dlatego świeże maliny najlepiej jeść niemyte, prosto z krzaka. Ale co robić, gdy nie mamy pewności, czy zbieracz malin miał czyste ręce? Oczywiście myć maliny, ale bardzo ostrożnie. Podpowiadamy, czy i jak myć maliny. Radzimy, jak je przechowywać, by nie traciły walorów smakowych i cennych witamin. Wszystkie zasady mycia delikatnych owoców, dotyczą także jeżyn i poziomek. 

Czy myć świeże maliny? Jak myć maliny? Przydatne porady
Autor: thinkstockphotos.com Świeże maliny, wysławiane przez poetów, kuszą z krzaków.

Spis treści

  1. Maliny mają...
  2. Jak myć maliny?
  3. Jak przechowywać maliny?
  4. Jak zrobić dobre maliny w słoiku?
  5.  Jak zamrozić maliny na zimę?
  6. Czy maliny służą zdrowiu?

Maliny mają...

Maliny, myte, czy nie myte, najczęściej mają kolor... malinowy, ale są również odmiany czarne, żółte i jasnoróżowe, prawie białe. Wszystkie obfitują w błonnik, są dobrym źródłem kwasu foliowego, manganu, miedzi i żelaza. Jedna szklanka malin pokrywa połowę dziennego zapotrzebowania na witaminę C. 

Więcej o właściwościach malin przeczytacie tutaj.

Maliny najlepiej jeść prosto z krzaka (wystarczy tylko sprawdzić, czy w środku nie ma sublokatora). Takie są nie tylko najpyszniejsze, ale też najbardziej wartościowe.

Jak myć maliny?

Maliny mają tylko jedną wadę - są bardzo delikatnymi owocami i dlatego wymagają specjalnego traktowania. Woda im wyraźnie nie służy. Bardzo łatwo je zgnieść, ponieważ nie są zbierane razem z dnem kwiatowym, więc są w środku puste. Mycie pozbawia je części aromatu, tracą też formę. Jeśli nie zostaną od razu zjedzone, łatwo się psują.

Jeśli musisz myć maliny, to rób to błyskawicznie, w niewielkiej ilości wody i bezpośrednio przed użyciem. Potem trzeba je osuszyć papierowymi ręcznikami kuchennymi. Pod żadnym pozorem nie wolno malin namaczać

Jak przechowywać maliny?

Maliny przechowujemy niemyte i w lodówce, w płaskim pojemniku wyłożonym papierowymi ręcznikami kuchennymi i przykryte drugą warstwą ręczniczków. By maliny rozwinęły swój niepowtarzalny aromat, trzeba je wyjąć na 30 minut przed podaniem.

Jak zrobić dobre maliny w słoiku?

 Jak zamrozić maliny na zimę?

Czy maliny służą zdrowiu?

Maliny - co o nich wiesz? Sprawdź!

Pytanie 1 z 10
Ile jest gatunków malin?
Maliny
MALINY. Jakie mają właściwości? Czy warto je jeść? Jak wykorzystać maliny w kuchni?