Czy da się rozpoznać wołowinę z nielegalnego uboju? Jak rozpoznać mięso zwierząt chorych?

2019-01-29 12:44

Czy da się rozpoznać wołowinę z nielegalnego uboju? Jak rozpoznać mięso zwierząt chorych? To ważne pytania, na które nie ma prostej odpowiedzi. Dlatego ponad 100 lat temu powołano służby inspekcji weterynaryjnej, aby stały na straży bezpieczeństwa żywności pochodzenia zwierzęcego.  Polecamy również: Jak kupować wołowinę? Jak rozpoznać dobrą wołowinę?  oraz  Czy mięso chorej krowy może nam zaszkodzić? Czy można jeść mięso z nielegalnego uboju?

Czy da się rozpoznać wołowinę z nielegalnego uboju?
Autor: Shutterstock

Spis treści

  1. Mięso przebadane
  2. Mięso nielegalne
  3. Jak się uchronić przed zakupem mięsa z nielegalnego uboju
  4. Jak rozpoznać zepsute mięso
  5. Bezpieczeństwo żywności

Mięso przebadane

Mięso zdrowego zwierzęcia z legalnego uboju stemplowane jest owalną pieczątką z numerem identyfikacyjnym ubojni. Owalną pieczątkę oznaczającą dopuszczenie mięsa do obrotu i spożycia przystawia urzędowy lekarz weterynarii po badaniu przedubojowym i poubojowym, w tym mikroskopowym. Mięso niezdatne do spożycia oznaczone jest pieczątką w kształcie trójkąta równobocznego w kolorze czarnym. Tak oznaczone tusze powinny zostać natychmiast zutylizowane. 

Mięso nielegalne

Mimo unijnej dyrektywy dyrektywy UE nr 1099/2009 z 24 września 2009 r. (Dz. UE z 18 listopada 2009 r.) w sprawie ochrony zwierząt podczas ich uśmiercania, która weszła w życie 1 stycznia 2013 r., wciąż w Polsce na rynek konsumenta trafia mięso z nielegalnego uboju zwierząt chorych i martwych. Takie mięso może mieć sfałszowane certyfikaty pochodzenia oraz stemple badania weterynaryjnego, dopuszczającego mięso do konsumpcji. 

Jak się uchronić przed zakupem mięsa z nielegalnego uboju

Na straży przestrzegania prawa w obszarze bezpiecznego uboju zwierząt stoi Główny Inspektor Weterynaryjny, jako organ administracji państwowej.  Jednak, jak uczy doświadczenie, państwowa ochrona bezpieczeństwa żywności jest nadal niedostateczna. 

Czy możemy sami rozpoznać wołowinę z nielegalnego uboju? Szczerze w to wątpimy. Rozpoznanie mięsa wymaga wiedzy i doświadczenia lekarza weterynarii. Przestępcy robią wszystko, by mięso zwierząt chorych i martwych wyglądało jak to z legalnego uboju. Fałszują mięso na wiele sposobów. Na przykład usuwają krwiaki, ropnie lub guzy nowotworowe. Trudno rozpoznać te fałszerstwa, gdy kupujemy mięso w kawałkach. Jeszcze trudniej, gdy mięso trafi do gotowych wyrobów.

Jedynym sposobem, aby uchronić się przed tym niebezpiecznym dla zdrowia i życia procederem jest kupowanie mięsa od sprawdzonych dostawców, dobrych sklepów rzeźnickich i w supermarketach. Renomowane firmy o wieloletnim doświadczeniu, stawiające na jakość swoich usług, mogą przedstawić świadectwa pochodzenia zwierzęcia rzeźnego, tak zwany łańcuch pokarmowy, dokument, w którym odnotowana jest każda ingerencje w zdrowie i życie zwierzęcia. 

Co jakiś czas odkrywana jest kolejna ubojnia nielegalnie uśmiercająca chore zwierzęta lub pozyskująca mięso ze zwierząt martwych. Zazwyczaj są to małe zakłady, krótko działające, często w niewielkich miejscowościach. Swój proceder prowadzą nocami, bez nadzoru pełnomocnika dobrostanu zwierząt rzeźnych, fałszując dokumentację weterynaryjną. Ich przestępczą działalność wspierają drobni hodowcy oraz małe przetwórnie nastawione na zysk. Tak przynajmniej wynika z dokumentacji zebranej przez prokuratury rejonowe dotychczas prowadzące postępowania wyjaśniające.  

Jak rozpoznać zepsute mięso

Mięso zepsute, pozyskane z padłego zwierzęcia lub źle przechowywane ma specyficzne cechy. Przede wszystkim kolor inny niż mięso świeże. W przypadku wołowiny mięso zmienia kolor z ciemnoczerwonego na brązowy. Powierzchni mięsa staje się lepka. Zepsute mięso wydziela stęchły, słodkawy zapach rozkładu. Może mieć zielonkawy nalot. 

Bezpieczeństwo żywności

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracowała pięć zasad poprawy bezpieczeństwa żywności, których należy zawsze bezwzględnie przestrzegać. Oto one:

Utrzymuj w czystości miejsca i sprzęt służący do przygotowywania żywności oraz myj starannie ręce przed przygotowywaniem żywności i jedzeniem.

Podczas przechowywania żywności i jej przygotowywania trzymaj oddzielnie produkty świeże (przed przygotowaniem) i gotowe do spożycia.

Mięso gotuj w temperaturze ponad 70°C, aby zniszczyć niebezpieczne mikroorganizmy.

Przechowuj żywność w bezpiecznych temperaturach, poniżej 5°C lub powyżej 60°C, aby zahamować wzrost mikroorganizmów.

Używaj bezpiecznych produktów żywnościowych oraz bezpiecznej wody, unikaj spożywania surowego mięsa i jaj, nie pasteryzowanego mleka oraz niepewnego pochodzenia wody.