Co zrobić z amarantusa? Sprawdzone rady
W sklepach ze zdrową żywnością oraz w większości supermarketów można kupić ziarno amarantusa, mąkę z niego oraz tzw. popping – prażone (preparowane) nasiona. Co można zrobić z amarantusa, uznawanego za jedną z najzdrowszych roślin? Oto kilka sprawdzonych rad.
Gotowe ziarna amarantusa gotuje się i podaje np. do zup albo na drugie danie - zamiast ziemniaków, ryżu czy kaszy. Można je też dodawać do zapiekanek, sałatek, deserów. Ziarna zalewa się gorącą wodą (w proporcjach 1:3) i gotuje ok. 15 minut.
Z mąki amarantusowej, jak z każdej innej, można upiec ciasto, chleb, placki, naleśniki. Warto pamiętać, że amarantus nie zawiera glutenu, dlatego może być śmiało używany przez osoby uczulone na gluten bądź chore na celiakię.
ZOBACZ TEŻ: Co przyrządzić z mąki z amarantusa? Przepis na sos
Popping, czyli amarantus prażony, przypomina dmuchany ryż. Warto dodawać go do deserów i sałatek.
Warto też samemu wyhodować amarantusowe kiełki. Starannie opłukane nasiona amarantusa trzeba ułożyć na gęstym sitku i trzymać w temperaturze 25 stopni C. Należy pilnować, by ziarna były cały czas wilgotne (trzeba je często zwilżać wodą). Po 2-3 dniach powinny już pojawić się zielone pędy, które świetnie nadają się do surówek czy kanapek.
ZOBACZ TEŻ: Przepis na placuszki kukurydziano-amarantusowe - bezglutenowy przysmak
Właściwości lecznicze amarantusa
Wywar z całej rośliny stosowany zewnętrznie ma właściwości kojące i ściągające, przyspiesza gojenie się ran. Wywar z amarantusa można też pić przy bólach żołądka i płukać nim bolące gardło.