Co jeść, żeby mieć zdrową wątrobę?
Wątroba to jeden z najważniejszych narządów, pełniący funkcję oczyszczającą organizm. To oznacza, że musi ona „walczyć” ze wszystkimi toksynami, które przedostają się do naszego układu trawiennego wraz z jedzeniem. A zatem zdrowy tryb życia i właściwa dieta to zdrowa wątroba. Sprawdź, co jeść, żeby nie obciążać wątroby i zapobiec ewentualnym schorzeniom.
Spis treści
- Wątroba - dieta
- Wątroba - alkohol
- Wątroba - tłuszcz
- Wątroba - regularne posiłki
- Wątroba - zdrowe żywienie
- Wątroba - co szkodzi
- Wątroba - detoksykacja organizmu
Wątroba - dieta
Zmiana sposobu żywienia nigdy nie jest prosta do zrealizowania, jednak już niewielkie modyfikacje w diecie wystarczą, by nasza wątroba miała się lepiej.
Wątroba - alkohol
Alkohol to największy wróg wątroby. Rzecz jasna nie popadajmy w skrajności – okazjonalne wypicie lampki wina nie zaszkodzi, jednak codzienne – już tak. Nałogowe, regularne picie alkoholu, nawet w niewielkich ilościach, może prowadzić do takich dolegliwości jak ból, niewydolność czy nawet marskość wątroby.
Wątroba - tłuszcz
Nadmiar tłuszczu w potrawach sprawia, że robią się zbyt ciężkostrawne. Starajmy się spożywać jak najmniej tłustego mięsa, zamieniając je na chude – przygotowane bez dodatku tłuszczu (gotowane, grillowane, duszone).
Wątroba - regularne posiłki
Regularne jedzenie – częściej, za to w mniejszych ilościach, odciąży wątrobę i pomoże jej szybciej „filtrować” dostarczone składniki. Pamiętajmy też, żeby jeść powoli, dokładnie gryząc każdy kęs.
Wątroba - zdrowe żywienie
Wszystkie produkty (nie tylko mięso) lepiej jest spożywać gotowane lub duszone, a w przypadku owoców i warzyw – na surowo lub gotowane na parze. Warto ograniczyć ilość mięsa surowego oraz produktów z mąki pszennej (pieczywo, makarony), należy też uważać na grzyby. Artykuły spożywcze, których powinniśmy w miarę możliwości spożywać jak najmniej, to również wszelkie słodkości: słodycze, dżemy, a także słodzona herbata i kawa.
Co jeść? Wspomniane warzywa i owoce w diecie są nieocenione, podobnie jak orzechy włoskie, ryż, otręby i produkty wielozbożowe oraz świeże soki i przeciery. Również ryby powinny znaleźć się na stałe w naszym jadłospisie. W epoce „szybkiego jedzenia” trudno jest uniknąć przetworzonej żywności, ale starajmy się spożywać jak najmniej produktów z konserwantami, polepszaczami i sztucznymi barwnikami. Wątroba na pewno będzie nam za to wdzięczna.
Wątroba - co szkodzi
Oprócz alkoholu i złych nawyków żywieniowych wątrobie szkodzą również leki. Zresztą one nigdy nie pozostają obojętne dla organizmu. Nie leczmy się więc bez konsultacji z lekarzem, na własną rękę, i nie przesadzajmy z ilością środków przeciwbólowych. Nie warto również stosować drastycznej diety odchudzającej, gdyż brak odpowiednich produktów spożywczych może spowodować, że praca wątroby będzie utrudniona.
Wątroba - detoksykacja organizmu
Trzeba pamiętać, że wątroba pomaga nam w codziennym życiu, ratując przed szkodliwymi substancjami zawartymi w spożywanych pokarmach. Jej zadanie to nie tylko detoksykacja organizmu, ale również m.in. wytwarzanie i magazynowanie enzymów, produkcja białek odpornościowych, magazynowanie żelaza i witamin takich jak A, D, B12, C. Dbajmy więc o nią tak, jak na to zasługuje. Nie musimy przecież rezygnować ze wszystkich niezdrowych produktów, bo to jest raczej niemożliwe, wystarczy je ograniczyć. Ze zdrową wątrobą zdrowy organizm.