Co jeść, żeby mieć zdrową wątrobę?

2016-08-30 13:55

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów, pełniący funkcję oczyszczającą organizm. To oznacza, że musi ona „walczyć” ze wszystkimi toksynami, które przedostają się do naszego układu trawiennego wraz z jedzeniem. A zatem zdrowy tryb życia i właściwa dieta to zdrowa wątroba. Sprawdź, co jeść, żeby nie obciążać wątroby i zapobiec ewentualnym schorzeniom.

Co jeść, żeby mieć zdrową wątrobę?
Autor: pixabay.com Owoce w diecie pozytywnie wpływają na wątrobę.

Spis treści

  1. Wątroba - dieta
  2. Wątroba - alkohol
  3. Wątroba - tłuszcz
  4. Wątroba - regularne posiłki
  5. Wątroba - zdrowe żywienie
  6. Wątroba - co szkodzi
  7. Wątroba - detoksykacja organizmu

Wątroba - dieta

Zmiana sposobu żywienia nigdy nie jest prosta do zrealizowania, jednak już niewielkie modyfikacje w diecie wystarczą, by nasza wątroba miała się lepiej.

Wątroba - alkohol

Alkohol to największy wróg wątroby. Rzecz jasna nie popadajmy w skrajności – okazjonalne wypicie lampki wina nie zaszkodzi, jednak codzienne – już tak. Nałogowe, regularne picie alkoholu, nawet w niewielkich ilościach, może prowadzić do takich dolegliwości jak ból, niewydolność czy nawet marskość wątroby.

Wątroba - tłuszcz

Nadmiar tłuszczu w potrawach sprawia, że robią się zbyt ciężkostrawne. Starajmy się spożywać jak najmniej tłustego mięsa, zamieniając je na chude – przygotowane bez dodatku tłuszczu (gotowane, grillowane, duszone).

Wątroba - regularne posiłki

Regularne jedzenie – częściej, za to w mniejszych ilościach, odciąży wątrobę i pomoże jej szybciej „filtrować” dostarczone składniki. Pamiętajmy też, żeby jeść powoli, dokładnie gryząc każdy kęs.

Wątroba - zdrowe żywienie

Wszystkie produkty (nie tylko mięso) lepiej jest spożywać gotowane lub duszone, a w przypadku owoców i warzyw – na surowo lub gotowane na parze. Warto ograniczyć ilość mięsa surowego oraz produktów z mąki pszennej (pieczywo, makarony), należy też uważać na grzyby. Artykuły spożywcze, których powinniśmy w miarę możliwości spożywać jak najmniej, to również wszelkie słodkości: słodycze, dżemy, a także słodzona herbata i kawa.

Co jeść? Wspomniane warzywa i owoce w diecie są nieocenione, podobnie jak orzechy włoskie, ryż, otręby i produkty wielozbożowe oraz świeże soki i przeciery. Również ryby powinny znaleźć się na stałe w naszym jadłospisie. W epoce „szybkiego jedzenia” trudno jest uniknąć przetworzonej żywności, ale starajmy się spożywać jak najmniej produktów z konserwantami, polepszaczami i sztucznymi barwnikami. Wątroba na pewno będzie nam za to wdzięczna.

Wątroba - co szkodzi

Oprócz alkoholu i złych nawyków żywieniowych wątrobie szkodzą również leki. Zresztą one nigdy nie pozostają obojętne dla organizmu. Nie leczmy się więc bez konsultacji z lekarzem, na własną rękę, i nie przesadzajmy z ilością środków przeciwbólowych. Nie warto również stosować drastycznej diety odchudzającej, gdyż brak odpowiednich produktów spożywczych może spowodować, że praca wątroby będzie utrudniona.

Wątroba - detoksykacja organizmu

Trzeba pamiętać, że wątroba pomaga nam w codziennym życiu, ratując przed szkodliwymi substancjami zawartymi w spożywanych pokarmach. Jej zadanie to nie tylko detoksykacja organizmu, ale również m.in. wytwarzanie i magazynowanie enzymów, produkcja białek odpornościowych, magazynowanie żelaza i witamin takich jak A, D, B12, C. Dbajmy więc o nią tak, jak na to zasługuje. Nie musimy przecież rezygnować ze wszystkich niezdrowych produktów, bo to jest raczej niemożliwe, wystarczy je ograniczyć. Ze zdrową wątrobą zdrowy organizm.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE