Białe truskawki? Pineberries dostępne w Polsce

2017-05-18 13:15

Gdy wśród truskawek na straganie zauważymy białe owoce - warto ich spróbować! To pewna nowość – Pineberries, czyli białe truskawki. To nowy smak w truskawkowej krainie, mają białą skórkę i czerwone pestki, są mniejsze od znanych nam truskawek i smakują jak ananasy.

Białe truskawki
Autor: Shutterstock Nowa odmiana truskawek Pineberry - słodkich i o ananasowym smaku  

Spis treści

  1. Białe TRUSKAWKI: pochodzenie
  2. Białe TRUSKAWKI: smaczne? Zastosowania kulinarne

Czy truskawki muszą być tylko czerwone? Niech was nie zdziwi na bazarowych stoiskach widok białych odmian truskawek, które przywędrowały do nas z z Ameryki Południowej. Dojrzałe truskawki odmiany Pineberries  mają biały kolor i czerwone pestki.

Białe TRUSKAWKI: pochodzenie

Białe truskawki nazywane są pineberries od ang. „pine” = ananas, „berry” = jagoda. Truskawki należą do owoców jagodowych, stąd też ich angielska nazwa „strawberry”.

Owoce truskawek odmiany Pineberries są trochę mniejsze od tradycyjnych. Białe truskawki powstały w wyniku naturalnego skrzyżowania dwóch gatunków roślin: Fragaria chiloensis, Fragaria virginiana. Są znacznie mniejsze niż tradycyjne owoce, mają około 15-23 mm wielkości. Są niezwykle słodkie i w smaku faktycznie przypominają ananasa.

Sadzonki białych  truskawek  są już dostępne na polskim rynku ogrodniczym. Warto je posadzić, bo są odporne na warunki atmosferyczne panujące w Polsce i dobrze się udają. Zbiór pineberries zaczyna się w czerwcu.

Białe TRUSKAWKI: smaczne? Zastosowania kulinarne

Białe truskawki to nowy owoc w naszej diecie, który może stać się  niepowtarzalnym dodatkiem do deserów - ze względu na ananasowy smak. Truskawki można uważać za dojrzałe i mają odpowiedni smak dopiero wtedy, gdy są rzeczywiście białe, a ich ich ziarenka ognistoczerwone.

Pineberries uwielbiane są przez dzieci ze względu na swój słodki, niepowtarzalny smak. Mają też  duże walory dekoracyjne, które warto wykorzystać podczas przyrządzania truskawkowych dań słodkich i wytrawnych.  Zachęcamy do wypróbowania Pineberries w kuchni!

Quiz: Truskawki - czy jesteś ich prawdziwym znawcą?

Pytanie 1 z 7
Kiedy dojrzewają truskawki?
Truskawki