Baranina: jak wybierać baraninę i sprawdzić, czy jest dobra?

2016-10-27 11:51

Smak gotowej baraniny zależy głównie od jakości mięsa i sposobu jego przyrządzenia. Jak wybrać dobrą baraninę? Jak sprawdzić, czy jest świeża i dobra w smaku? Oto kilka wskazówek, jakimi warto kierować się przy zakupie i przyrządzaniu baraniny.

baranina-kiedy-kupowac-baranine-jak-sprawdzic-czy-jest-dobra.jpg
Autor: photos.com Dobrą baraninę trudno jest kupić w Polsce, ale jeśli mamy taką możliwość, warto spróbować tego zdrowego mięsa

Spis treści

  1. Jak rozpoznać dobrą baraninę?
  2. Przyrządzanie baraniny - zasady

Jak rozpoznać dobrą baraninę?

Baranina jest cenionym rodzajem mięsa w krajach muzułmańskich, w południowej Europy, na Kaukazie i Islandii. W Polsce spożywana jest głównie na Podhalu. Najcenniejszej baraniny dostarczają młode kastrowane barany w wieku do 18 miesięcy oraz maciorki nienadające się do hodowli.

Świeże i dojrzałe mięso baranie powinno być lekko wilgotne, o jasnoczerwonej barwie i białym kolorze tłuszczu. Ponieważ tłuszcz zwany łojem ma ostry, niezbyt przyjemny zapach, należy go wyciąć. Jeżeli jest to trudne do wykonania, trzeba go zneutralizować octem, czosnkiem i przyprawami.

Przyrządzanie baraniny - zasady

Miarą dojrzałości baraniny jest jej kruchość, szczególnie ważna w potrawach pieczonych i duszonych. Osiągniemy ją przez bejcowania dwoma rodzajami marynat: suchą i płynną. Pierwsza polega na wcieraniu w mięso - nasmarowane uprzednio oliwą - ziół: tymianku, oregano, cząbru, majeranku oraz przypraw korzennych. Dzięki nim mięso uzyska przyjemny aromat. Płynną marynatę przygotowujemy na bazie octu rozcieńczonego wodą lub wina z dodatkiem przypraw, ziół i warzyw. Mięso zalewamy marynatą i przechowujemy w chłodnym miejscu przez 2-3 dni, pamiętając o codziennym jego odwracaniu w zalewie.

Mięso baranie dobrze jest przed pieczeniem naszpikować słoniną, kawałkami anchois, pokrojonym czosnkiem lub ziarnami jałowca i listkami rozmarynu. Przygotowanie smacznej potrawy z baraniny jest czasochłonne, ale dzięki zachowaniu wszystkich etapów jej obróbki mamy gwarancję uzyskania soczystej, kruchej i aromatycznej baraniny. Gotową baraninę możemy podać z ryżem, ziemniakami albo po prostu z chlebem.