Bakłażan - jak go smażyć i piec? Co zrobić z bakłażana?
Co zrobić z bakłażana? Możliwości jest wiele. Bakłażan świetnie nadaje się do zapiekanek i jako dodatek do makaronu. Bakłażan należy do warzyw, które bardzo chłoną tłuszcz podczas obróbki cieplnej. Ale i na to jest rada. Bakłażan z grilla czy pieczony jest równie smaczny jak smażony.
Spis treści
Czy solić bakłażany przed smażeniem?
W przepisach często zaleca się solenie rozkrojonych bakłażanów w celu pozbycia się gorzkiego soku. Jednak większość nowych odmian bakłażana wcale nie wymaga solenia. Wyjątek należy zrobić dla niedojrzałych bakłażanów (poznasz je po cienkiej zielonej warstwie pod skórką), a także dla starszych, bo mogą być gorzkawe. Do solenia kroimy bakłażan w plastry lub na pół, solimy, kładziemy na sicie i odstawiamy na pół godziny, po czym suszymy papierowym ręcznikiem kuchennym.
Jak smażyć bakłażana?
Jak smażyć bakłażany, by nie były za tłuste? Warto pamiętać zasadę: im więcej używa się oleju i im wyższa jego temperatura, tym mniej bakłażan go wchłonie. Natomiast na niewielkiej ilości oleju na słabym ogniu bakłażany chłoną olej jak gąbka. Po smażeniu dobrze jest je odłożyć na kratkę kuchenną, by tłuszcz odciekł, lub wytrzeć plastry ręcznikiem kuchennym.
Uwaga! Przed smażeniem trzeba bakłażany osuszyć, by podczas wkładania ich na gorący tłuszcz uniknąć pryskania oleju.
Zobacz także: Jak oszczędnie smażyć bakłażany - 3 sprytne sposoby na użycie małej ilości oleju
Jak piec bakłażana?
Najlepszy sposób to pieczenie na grillowej patelni. Również bakłażan z grilla jest wyjątkowo smaczny. Każdy plaster należy posmarować z obu stron olejem lub oliwą, bo inaczej bakłażan wyschnie. Podobnie piecze się bakłażany w piekarniku. Plastry bakłażana trzeba z obu stron posmarować olejem i ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy do 40 minut, kilkakrotnie przekręcając na drugą stronę.