Arnika górska - zdrowotne zioło. Jak wpływa na organizm?

2016-09-05 17:33

Arnika górska jest rośliną wieloletnią, ma zieloną, wzniesioną na 30-50 cm łodygę wyrastającą z grubego kłącza. Jej liście, zebrane w rozetę są jajowate, grube i mięsiste, a żółte lub pomarańczowe kwiaty są podobne do stokrotki. Sprawdź, w jaki sposób wykorzystać zdrowotne właściwości Arniki górskiej.

Arnika górska - zdrowotne zioło.
Autor: thinkstockphotos.com Z Arniki górskiej można zrobić zdrowotną maść, wino i nalewkę.

Spis treści

  1. Arnika górska - zbiory
  2. Arnika górska - zastosowanie
  3. Arnika górska - maść
  4. Arnika górska - nalewka
  5. Arnika górska - wino

Arnika górska - zbiory

Kwiaty i liście zbieramy latem, korzenie i kłącza jesienią. Zbiory suszymy w pomieszczeniach przewiewnych i cienistych. Tylko korzenie mogą suszyć się w pełnym słońcu.

Arnika górska - zastosowanie

Łagodzi skutki urazów i stłuczeń (obrzęki, krwiaki) oraz ukąszeń owadów. Można również stosować przy oparzeniach i odmrożeniach oraz do leczenia czyraków i owrzodzeń. Zmniejsza także nerwobóle, bóle reumatyczne oraz bóle korzonków. Wzmacnia naczynia krwionośne, działa przeciwzakrzepowo oraz poprawia krążenie krwi.

Arnika górska - maść

2 łyżki stołowe suszonych kwiatów rozcieramy na proszek, mieszamy z 8 łyżkami oleju. By zapobiec jełczeniu dodajemy kilka kropli żywicy benzoesowej.

Arnika górska - nalewka

50 g kwiatów zalewamy 1/2 litra spirytusu 70%, odstawiamy na 2 tygodnie w ciemne, chłodne miejsce. Pijemy po posiłku w ilości 5-15 kropli na kieliszek wody lub stosujemy do okładów – 1łyżeczka nalewki na pół szklanki wody.

Arnika górska - wino

3-5 g kwiatu arniki zalewamy butelką białego wina, odstawiamy na 2 tygodnie. Pijemy codziennie po 1 łyżce.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE