Arnika górska - zdrowotne zioło. Jak wpływa na organizm?
Arnika górska jest rośliną wieloletnią, ma zieloną, wzniesioną na 30-50 cm łodygę wyrastającą z grubego kłącza. Jej liście, zebrane w rozetę są jajowate, grube i mięsiste, a żółte lub pomarańczowe kwiaty są podobne do stokrotki. Sprawdź, w jaki sposób wykorzystać zdrowotne właściwości Arniki górskiej.
Spis treści
- Arnika górska - zbiory
- Arnika górska - zastosowanie
- Arnika górska - maść
- Arnika górska - nalewka
- Arnika górska - wino
Arnika górska - zbiory
Kwiaty i liście zbieramy latem, korzenie i kłącza jesienią. Zbiory suszymy w pomieszczeniach przewiewnych i cienistych. Tylko korzenie mogą suszyć się w pełnym słońcu.
Arnika górska - zastosowanie
Łagodzi skutki urazów i stłuczeń (obrzęki, krwiaki) oraz ukąszeń owadów. Można również stosować przy oparzeniach i odmrożeniach oraz do leczenia czyraków i owrzodzeń. Zmniejsza także nerwobóle, bóle reumatyczne oraz bóle korzonków. Wzmacnia naczynia krwionośne, działa przeciwzakrzepowo oraz poprawia krążenie krwi.
Arnika górska - maść
2 łyżki stołowe suszonych kwiatów rozcieramy na proszek, mieszamy z 8 łyżkami oleju. By zapobiec jełczeniu dodajemy kilka kropli żywicy benzoesowej.
Arnika górska - nalewka
50 g kwiatów zalewamy 1/2 litra spirytusu 70%, odstawiamy na 2 tygodnie w ciemne, chłodne miejsce. Pijemy po posiłku w ilości 5-15 kropli na kieliszek wody lub stosujemy do okładów – 1łyżeczka nalewki na pół szklanki wody.
Arnika górska - wino
3-5 g kwiatu arniki zalewamy butelką białego wina, odstawiamy na 2 tygodnie. Pijemy codziennie po 1 łyżce.