Algi – jak wykorzystać je dla zdrowia?
Algi morskie, czyli wodorosty, zrobiły w ostatnich latach wielką karierę w gastronomii, głównie dzięki modzie na sushi, ale także w kosmetologii i farmacji. Co warto o nich wiedzieć?
Spis treści
- Algi morskie - właściwości
- Algi morskie - wpływ na skórę
- Algi morskie - pomagają kontrolować ciśnienie krwi
- Algi morskie - dieta odchudzająca
Algi morskie - właściwości
Swoją karierę algi morskie zawdzięczają bogactwu łatwo przyswajalnych makro- i mikroelementów, witamin i wysokiej jakości białka. Są w nich też cenne kwasy– alfa-linolenowy i eikozapentaenowy, a także błonnik i bioaktywne proteiny. Co z tego wynika?
Algi morskie - wpływ na skórę
Skoncentrowana ilość antyoksydantów sprawia, że algi bardzo skutecznie chronią przed szkodliwym działaniem wolnych rodników – opóźniają procesy starzenia. Działają także pobudzająco na metabolizm fibroblastów (komórek skóry właściwej), które są odpowiedzialne za odbudowę włókien kolagenowych i elastyny – zapewniają dobre napięcie i sprężystość skóry, opóźniają pojawienie się zmarszczek.
Algi morskie aplikowane na skórę mają zdolność łatwego pokonywania jej warstw ochronnych i oddziaływania na metabolizm nie tylko naskórka, ale i komórek skóry właściwej. Odbudowują płaszcz hydrolipidowy i zatrzymują wilgoć w naskórku – tym samym chronią naskórek przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Rozjaśniają skórę i dodają jej blasku. Normalizują pracę gruczołów łojowych, zmniejszając wydzielanie sebum. Przyśpieszają także gojenie ran i odbudowę uszkodzonego naskórka poprzez wzmożenie procesów ziarninowania rany.
Algi morskie - pomagają kontrolować ciśnienie krwi
Badania przeprowadzone ostatnio w Japonii wykazały, że makroalgi są wyjątkowo bogatym źródłem bioaktywnych peptydów, które mogą kontrolować ciśnienie krwi i nawet zastąpić leki na nadciśnienie. Naukowcy dokładnie prześledzili mechanizm działania bioaktywnych peptydów i uznali, że prawdopodobnie mogą one zastąpić leki syntetyczne w sytuacji, gdy te są niepożądane, np. w okresie ciąży.
Algi morskie - dieta odchudzająca
Wysoka zawartość błonnika, który nie podlega trawieniu w jelitach, czyni z alg cenny składnik diety odchudzającej. Pozwalają one bowiem dłużej utrzymać uczucie sytości po posiłku i regulują pracę układu pokarmowego. Błonnik tworzy śluzową osłonkę na ściankach jelit, ograniczając wchłanianie tłuszczów i nadmiaru cukrów w jelitach, przez co wpływa na normalizację poziomu glukozy we krwi i obniża poziom cholesterolu.