Algi – jak wykorzystać je dla zdrowia?

2016-08-05 15:25

Algi morskie, czyli wodorosty, zrobiły w ostatnich latach wielką karierę w gastronomii, głównie dzięki modzie na sushi, ale także w kosmetologii i farmacji. Co warto o nich wiedzieć?

Algi – jak je wykorzystać dla zdrowia
Autor: thinkstockphotos.com Algi, czyli wodorosty, zrobiły w ostatnich latach wielką karierę w gastronomii, głównie dzięki modzie na sushi, ale także w kosmetologii i farmacji.

Spis treści

  1. Algi morskie - właściwości
  2. Algi morskie - wpływ na skórę
  3. Algi morskie - pomagają kontrolować ciśnienie krwi
  4. Algi morskie - dieta odchudzająca

Algi morskie - właściwości

Swoją karierę algi morskie zawdzięczają bogactwu łatwo przyswajalnych makro- i mikroelementów, witamin i wysokiej jakości białka. Są w nich też cenne kwasy– alfa-linolenowy i eikozapentaenowy, a także błonnik i bioaktywne proteiny. Co z tego wynika?

Algi morskie - wpływ na skórę

Skoncentrowana ilość antyoksydantów sprawia, że algi bardzo skutecznie chronią przed szkodliwym działaniem wolnych rodników – opóźniają procesy starzenia. Działają także pobudzająco na metabolizm fibroblastów (komórek skóry właściwej), które są odpowiedzialne za odbudowę włókien kolagenowych i elastyny – zapewniają dobre napięcie i sprężystość skóry, opóźniają pojawienie się zmarszczek.

Algi morskie aplikowane na skórę mają zdolność łatwego pokonywania jej warstw ochronnych i oddziaływania na metabolizm nie tylko naskórka, ale i komórek skóry właściwej. Odbudowują płaszcz hydrolipidowy i zatrzymują wilgoć w naskórku – tym samym chronią naskórek przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Rozjaśniają skórę i dodają jej blasku. Normalizują pracę gruczołów łojowych, zmniejszając wydzielanie sebum. Przyśpieszają także gojenie ran i odbudowę uszkodzonego naskórka poprzez wzmożenie procesów ziarninowania rany.

Algi morskie - pomagają kontrolować ciśnienie krwi

Badania przeprowadzone ostatnio w Japonii wykazały, że makroalgi są wyjątkowo bogatym źródłem bioaktywnych peptydów, które mogą kontrolować ciśnienie krwi i nawet zastąpić leki na nadciśnienie. Naukowcy dokładnie prześledzili mechanizm działania bioaktywnych peptydów i uznali, że prawdopodobnie mogą one zastąpić leki syntetyczne w sytuacji, gdy te są niepożądane, np. w okresie ciąży.

Algi morskie - dieta odchudzająca

Wysoka zawartość błonnika, który nie podlega trawieniu w jelitach, czyni z alg cenny składnik diety odchudzającej. Pozwalają one bowiem dłużej utrzymać uczucie sytości po posiłku i regulują pracę układu pokarmowego. Błonnik tworzy śluzową osłonkę na ściankach jelit, ograniczając wchłanianie tłuszczów i nadmiaru cukrów w jelitach, przez co wpływa na normalizację poziomu glukozy we krwi i obniża poziom cholesterolu.