6 błędów podczas smażenia - czego unikać? Smaż jak szef kuchni!
Kto z nas choć raz nie zachwycił się perfekcyjnie usmażonym kotletem lub omletem? Chcesz osiągnąć doskonałość w smażeniu potraw? Poznaj najczęściej popełniane błędy i naucz się ich unikać. Smaż jak szef kuchni!
Spis treści
- Zły dobór patelni - rozmiar, grubość dna
- Zły dobór tłuszczu do smażenia
- Wrzucanie na patelnię zamrożonego mięsa
- Smażenie na za słabo rozgrzanej patelni
- Zbyt częste przewracanie mięsa
- Używanie zniszczonej patelni
Zły dobór patelni - rozmiar, grubość dna
Patelnie z powłoką chroniącą przed przywieraniem oraz średnio grubym dnem służą do szybkiego smażenia niezbyt grubych kawałków mięsa, takich jak kotlety schabowe czy z piersi indyka, pokrojone mięso np. z przyprawą gyros. Można na nich przygotowywać jajecznicę, omlety i naleśniki (patelnia do ich smażenia powinna mieć niskie brzegi, by łatwo było naleśniki przewracać i zdejmować). Patelnie z grubszym dnem (żeliwne, grillowe) sprawdzą się przy smażeniu grubych kawałków mięsa, takich jak steki, piersi z kurczaka saute.
Patelnia nie powinna też być zbyt mała do wielkości przygotowywanego dania, bo nie uda nam się wtedy osiągnąć pożądanej temperatury smażenia, a także trudno będzie nam danie przewracać czy mieszać. Lepsza już patelnia zbyt duża, choć potrzebować będziemy wtedy więcej tłuszczu oraz konieczne będzie pilniejsze pilnowanie potrawy, by się nie przypaliła, bo patelnia z małą ilością potrawy szybciej i mocniej się rozgrzewa.
Zły dobór tłuszczu do smażenia
Aby potrawa, którą smażymy smakowała doskonale i nie szkodziła naszemu zdrowiu, powinniśmy wybierać do smażenia odpowiedni rodzaj tłuszczu. Należy korzystać z tłuszczów o wysokiej temperaturze topnienia, które na patelni nie palą się i nie wydzielają szkodliwych substancji. To olej, smalec, frytura, masło klarowane i olej kokosowy oraz oliwa. Do smażenia nie nadaje się masło, unikajmy również margaryn.
Wrzucanie na patelnię zamrożonego mięsa
Danie, które chcemy przygotować w taki sposób, prawie na pewno się nie uda. Po pierwsze - zamrożony składnik nie tylko spowoduje pryskanie tłuszczu, ale przede wszystkim drastycznie obniży jego temperaturę. Woda z rozmrażającego się produktu spowoduje też to, że nie będzie się on smażył lecz dusił. Na dodatek nawet możne podgrzanie patelni może nie być wystarczające do tego, by mięso, z wierzchu zrumienione, nie było w środku surowe.
Smażenie na za słabo rozgrzanej patelni
Mało rozgrzana patelnia to mało rozgrzany tłuszcz. A mało rozgrzany tłuszcz sprawia, że pory mięsa nie zamykają się, a zawarte w nim soki wypływają na patelnię. W efekcie potrawa nie tylko wysycha, ale też słabo się rumieni. To wpływa niekorzystnie na teksturę i smak dania. Do zbyt mało rozgrzanej patelni mięso lubi także przywierać.
Zbyt częste przewracanie mięsa
Gdy co chwila przekładasz kawałek mięsa ze strony na stronę, nie pozwalasz zadziałać wysokiej temperaturze. Mięso nie zamyka swoich porów i oddaje soki na patelnię. W efekcie może stać się suche i mniej smaczne.
Używanie zniszczonej patelni
Nie rób tego - patelnie pokryte powłokami zapobiegającymi przywieraniu są nie tylko nieefektywne, gdy są zniszczone, tzn. dania smażone na nich mogą przywierać do powierzchni, nierównomiernie się rumienić i smażyć. Po drugie drobinki naruszonych powłok mogą trafiać do jedzenia i szkodzić nam.
Zobacz wideo i dowiedz się jak dobrać odpowiedni tłuszcz do smażenia