6 błędów podczas smażenia - czego unikać? Smaż jak szef kuchni!

2022-12-21 15:05

Kto z nas choć raz nie zachwycił się perfekcyjnie usmażonym kotletem lub omletem? Chcesz osiągnąć doskonałość w smażeniu potraw? Poznaj najczęściej popełniane błędy i naucz się ich unikać. Smaż jak szef kuchni!

6 błędów podczas smażenia - czego unikać? Smaż jak szef kuchni!
Autor: Shutterstock Gdy chcesz smażyć jak szef kuchni, musisz nauczyć się unikać popularnych błędów popełnianych podczas smażenia

Spis treści

  1. Zły dobór patelni - rozmiar, grubość dna
  2. Zły dobór tłuszczu do smażenia
  3. Wrzucanie na patelnię zamrożonego mięsa
  4. Smażenie na za słabo rozgrzanej patelni
  5. Zbyt częste przewracanie mięsa
  6. Używanie zniszczonej patelni
Zły dobór patelni - rozmiar, grubość dna
Autor: Shutterstock

Zły dobór patelni - rozmiar, grubość dna

Patelnie z powłoką chroniącą przed przywieraniem oraz średnio grubym dnem służą do szybkiego smażenia niezbyt grubych kawałków mięsa, takich  jak kotlety schabowe czy z piersi indyka, pokrojone mięso np. z przyprawą gyros. Można na nich przygotowywać jajecznicę, omlety i naleśniki  (patelnia do ich smażenia powinna mieć niskie brzegi, by łatwo  było naleśniki przewracać i zdejmować). Patelnie z grubszym dnem (żeliwne, grillowe) sprawdzą się przy  smażeniu  grubych  kawałków mięsa, takich jak steki, piersi z kurczaka saute.

Patelnia nie powinna też być zbyt mała do wielkości przygotowywanego dania, bo nie uda nam się wtedy osiągnąć pożądanej  temperatury smażenia, a także trudno będzie nam danie przewracać czy mieszać. Lepsza już patelnia zbyt duża, choć potrzebować będziemy wtedy więcej tłuszczu oraz konieczne będzie pilniejsze pilnowanie potrawy, by się nie przypaliła, bo patelnia z małą ilością potrawy szybciej i mocniej się rozgrzewa.

Zły dobór tłuszczu do smażenia
Autor: Shutterstock

Zły dobór tłuszczu do smażenia

Aby potrawa, którą smażymy smakowała doskonale i nie szkodziła naszemu zdrowiu, powinniśmy wybierać do smażenia odpowiedni rodzaj  tłuszczu. Należy korzystać z tłuszczów o wysokiej temperaturze topnienia, które na patelni nie palą się i nie wydzielają szkodliwych substancji. To olej, smalec, frytura, masło klarowane i olej kokosowy oraz oliwa. Do smażenia nie nadaje się masło, unikajmy również margaryn.

Wrzucanie na patelnię zamrożonego mięsa
Autor: Shutterstock

Wrzucanie na patelnię zamrożonego mięsa

 Danie, które chcemy przygotować w taki sposób, prawie na pewno się nie uda. Po pierwsze - zamrożony składnik nie tylko spowoduje pryskanie tłuszczu, ale przede wszystkim drastycznie obniży jego temperaturę. Woda z rozmrażającego się produktu spowoduje też to, że nie będzie się on smażył lecz dusił. Na dodatek nawet możne podgrzanie patelni może nie być wystarczające do tego, by mięso, z wierzchu zrumienione, nie było w środku surowe.

Smażenie na zbyt mało rozgrzanej patelni
Autor: Shutterstock

Smażenie na za słabo rozgrzanej patelni

 Mało rozgrzana patelnia to mało rozgrzany tłuszcz. A mało rozgrzany tłuszcz sprawia, że pory mięsa nie zamykają się, a zawarte w nim soki wypływają na patelnię. W efekcie potrawa nie tylko wysycha, ale też słabo się rumieni. To wpływa niekorzystnie na teksturę i smak dania. Do zbyt mało rozgrzanej patelni mięso lubi także przywierać.

Zbyt częste przewracanie mięsa
Autor: Shutterstock

Zbyt częste przewracanie mięsa

 Gdy co chwila przekładasz kawałek mięsa ze strony na stronę, nie pozwalasz zadziałać wysokiej  temperaturze. Mięso nie zamyka swoich porów i oddaje soki na patelnię. W efekcie może stać się suche i mniej smaczne.

Używanie zniszczonej patelni
Autor: Shutterstock

Używanie zniszczonej patelni

Nie rób tego - patelnie pokryte powłokami zapobiegającymi przywieraniu są nie tylko  nieefektywne, gdy są zniszczone, tzn. dania smażone na nich mogą przywierać do powierzchni, nierównomiernie się rumienić i smażyć. Po drugie drobinki naruszonych powłok mogą trafiać do jedzenia i szkodzić nam.

Zobacz wideo i dowiedz się jak dobrać odpowiedni tłuszcz do smażenia

Jaki tłuszcz jest najlepszy do smażenia? Jak smażyć zdrowo?
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE