Zmywaki i gąbki kuchenne - co zrobić, by zawsze były czyste?

2016-10-05 17:09

Czystość w kuchni nie jest tylko miła dla oka. Kiedy jest czysto, jest też zdrowiej. Na gąbkach i ściereczkach do zmywania naczyń rozwijają się bakterie. Jest jednak prosty sposób na dokładne wyczyszczenie zmywaków i pozbycie się nieprzyjaznych mikroelementów.

Zmywaki i gąbki kuchenne - co zrobić, by zawsze były czyste?
Autor: thinkstockphotos.com Zmywaki i gąbki kuchenne narażone są na zanieczyszczenia resztkami jedzenia, trzeba więc pamiętać o ich czyszczeniu.

Nawet jeśli mamę zmywarkę do naczyń, gąbek, zmywaków (tzw. drapaków) i ściereczek używamy często. A to trzeba umyć znowu patelnię, a to przetrzeć blat, stół, kuchenkę. Nie zawsze udaje się nam dobrze je później wypłukać, a wystarczy, że zostanie na nich trochę resztek jedzenia, na przykład mleka, a zapach takiej gąbki staje się nieprzyjemny i rozwijają się na niej bakterie.

Co można zrobić? Co chwilę gąbki wymieniać? To dobry sposób, ale niezbyt tani. A można je odświeżyć w sposób łatwy, szybki i za darmo. Wystarczy włożyć je do zmywarki, na wierzch talerzy czy do koszyczka, w którym ułożone są sztuce, i nastawić zmywanie. Po takim „praniu” ściereczki czy zmywaka możemy używać dłużej.

Jeśli nie mamy zmywarki możemy pozbyć się bakterii ze zmywaków kuchennych w inny sposób. Wkładamy je do niewielkiej miseczki, nalewamy na nie parę kropel płynu do zmywania i zalewamy wrzątkiem wprost z czajnika. Zostawiamy je w gorącej wodzie na 5-10 minut, następnie starannie płuczemy pod bieżącą wodą.

Jeśli ich zapach nadal budzi nasze wątpliwości - kolejny raz zalewamy je wrzątkiem w niewielkim naczyniu - tym razem z dodatkiem octu. W tym rozworze mogą się moczyć nawet całą noc - ocet nie tylko usuwa brzydkie zapachy, ale ma też właściwości odkażające. Sam zapach octu szybko się zaś ulatnia.