Zmywaki i gąbki kuchenne - co zrobić, by zawsze były czyste?

2016-10-05 17:09

Czystość w kuchni nie jest tylko miła dla oka. Kiedy jest czysto, jest też zdrowiej. Na gąbkach i ściereczkach do zmywania naczyń rozwijają się bakterie. Jest jednak prosty sposób na dokładne wyczyszczenie zmywaków i pozbycie się nieprzyjaznych mikroelementów.

Zmywaki i gąbki kuchenne - co zrobić, by zawsze były czyste?
Autor: thinkstockphotos.com Zmywaki i gąbki kuchenne narażone są na zanieczyszczenia resztkami jedzenia, trzeba więc pamiętać o ich czyszczeniu.

Nawet jeśli mamę zmywarkę do naczyń, gąbek, zmywaków (tzw. drapaków) i ściereczek używamy często. A to trzeba umyć znowu patelnię, a to przetrzeć blat, stół, kuchenkę. Nie zawsze udaje się nam dobrze je później wypłukać, a wystarczy, że zostanie na nich trochę resztek jedzenia, na przykład mleka, a zapach takiej gąbki staje się nieprzyjemny i rozwijają się na niej bakterie.

Co można zrobić? Co chwilę gąbki wymieniać? To dobry sposób, ale niezbyt tani. A można je odświeżyć w sposób łatwy, szybki i za darmo. Wystarczy włożyć je do zmywarki, na wierzch talerzy czy do koszyczka, w którym ułożone są sztuce, i nastawić zmywanie. Po takim „praniu” ściereczki czy zmywaka możemy używać dłużej.

Jeśli nie mamy zmywarki możemy pozbyć się bakterii ze zmywaków kuchennych w inny sposób. Wkładamy je do niewielkiej miseczki, nalewamy na nie parę kropel płynu do zmywania i zalewamy wrzątkiem wprost z czajnika. Zostawiamy je w gorącej wodzie na 5-10 minut, następnie starannie płuczemy pod bieżącą wodą.

Jeśli ich zapach nadal budzi nasze wątpliwości - kolejny raz zalewamy je wrzątkiem w niewielkim naczyniu - tym razem z dodatkiem octu. W tym rozworze mogą się moczyć nawet całą noc - ocet nie tylko usuwa brzydkie zapachy, ale ma też właściwości odkażające. Sam zapach octu szybko się zaś ulatnia.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE