Zapomniane owoce o super mocach. Pomagają schudnąć i detoksykują organizm
Ta roślina ma wyjątkowe właściwości lecznicze, ale przez ostatnie lata została zupełnie zapomniana. Jej owoce są pomocne w walce z wieloma schorzeniami i pomagają zrzucić zbędne kilogramy. Morwa biała, bo to właśnie o niej mowa, to samo zdrowie. Jakie jeszcze ma właściwości? Co zrobić z morwy białej?
Spis treści
- Czy owoce morwy białej są zdrowe?
- Morwa biała w walce ze zbędnymi kilogramami
- Kiedy zbiera się owoce morwy?
- Co można zrobić z morwy białej?
Czy owoce morwy białej są zdrowe?
Morwa biała jest rośliną niezwykle bogatą w wiele prozdrowotnych składników. To źródło witamin z grupy B oraz potasu, wapnia, magnezu, żelaza, miedzi, cynku i manganu. Znajdują się w niej polifenole, antocyjany i alkaloidy, a także szczawiany i kwas askorbinowy.
Owoce morwy białej posiadają właściwości odtruwające, antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwutleniające. Morwa biała jest pomocna w leczeniu cukrzycy i chroni wątrobę. Wykazuje działanie obniżające poziom złego cholesterolu we krwi. Pomaga zmniejszyć ryzyko zachorowania na miażdżycę i niektóre nowotwory.
Regularnie powinny spożywać ją osoby zmagające się z anemią. Owoce morwy białej warto stosować w czasie infekcji, ponieważ zmniejszają gorączkę. Morwa biała wzmacnia i regeneruje, a także spowalnia procesy starzenia się organizmu.
Działanie lecznicze wykazują również liście morwy białej. Sprawdzają się w stanach podwyższonej temperatury ciała, poprawiają pracę mózgu i pomagają obniżyć poziom glukozy we krwi. Ich stosowanie może pobudzić laktację.
Z kolei sok z morwy białej warto stosować podczas przeziębienia. Skutecznie zawalczy z suchym kaszlem. Wspomaga leczenie arytmii, chorób nerek i miażdżycy.
Morwa biała w walce ze zbędnymi kilogramami
Morwę białą warto wprowadzić do codziennego jadłospisu podczas diety odchudzającej. Warto więc pić napary z suszonej morwy białej. Owoce pomagają skutecznie zawalczyć z nadprogramowymi kilogramami. Morwa ma też wpływ na apetyt. Regularnie jedząc jej owoce, nie trzeba podjadać między posiłkami, ponieważ hamują łaknienie. Dodatkowo spożywanie morwy pozytywnie wpływa na pracę jelit, działa moczopędnie i oczyszcza organizm z toksyn.
Kiedy zbiera się owoce morwy?
Owoce pojawiają się już na początku lipca, ale warto poczekać, aż w pełni dojrzeją. Zbiory zaczynają się pod koniec lipca lub na początku sierpnia.
Co można zrobić z morwy białej?
Jak jeść morwę białą? Owoce morwy białej można spożywać na surowo, w formie suszonej lub po obróbce termicznej i w przetworach. Surowe owoce morwy białej powinny być dojrzałe. Są delikatne i słodkie.
Dżemy i konfitury z morwy białej zaskoczą smakiem i pozytywnie wpłyną na zdrowie. To smaczny dodatek do pieczywa, placków i naleśników. Owoce morwy białej nadają się do zrobienia pełnego witamin i składników odżywczych soku, który sprawdzi się w czasie jesieni i zimy. Surowa morwa jest też smakowitym składnikiem sałatek. Morwę białą można wykorzystać do zrobienia domowych nalewek i win.
Suszona morwa biała to pomysł na smaczną i zdrową przekąskę, która zastąpi gotowe słodkości ze sklepu. Może być składnikiem dań śniadaniowych jak owsianki i jaglanki. Suszone owoce morwy białek sprawdzą się również w koktajlach, smoothies i słodkich wypiekach.
Zobacz galerię i poznaj proste przepisy na naturalne leki.