Rozgrzewające napoje na zimę: 5 gorących przepisów na bezalkoholowe napoje

2018-01-02 9:04

Napoje z rozgrzewającymi przyprawami najlepiej smakują, gdy za oknem mróz. Rozgrzewające napoje są tak dobre, że warto czekać na mrozy, bo wtedy można się nimi rozkoszować w pełni. Pite po mroźnym spacerze, w cieple domowych pieleszy, najlepiej przy kominku, wprowadzają nas w prawdziwy błogostan i relaksują. Wypróbujcie proste przepisy na napoje rozgrzewające i cieszcie się nimi do woli. 

co-najlepiej-pic-jesienia-jakie-wody-i-jakie-rozgrzewajace-herbatki.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Herbata z cytrusami i przyprawami korzennymi to klasyczny sposób na rozgrzanie się zima.

Spis treści

  1. Woda, czyli baza
  2. Herbaty na chłody
  3. Elektryzująca kawa
  4. Gorąca czekolada
  5. Warto wiedzieć

Woda, czyli baza

Bazą dla każdego napoju jest woda - źródło i postawa życia. Dlatego tak istotna jest jakość wody. Wszystkie napoje powinny być przyrządzony na bazie wolnej od zanieczyszczeń wody, najlepiej świeżo przefiltrowanej. Najlepszy efekt oczyszczania gwarantują filtry odwróconej osmozy, takie jak DWM Morion marki Aquaphor. Podblatowe filtry DWM Morion dostarczają najwyższej jakości wodę prosto do kranu. Zajmują niewiele miejsca, są łatwe w obsłudze i tanie w eksploatacji. Alternatywą dla systemów odwróconej osmozy są dzbanki z nowoczesnymi wkładami filtrującymi Aquaphor. 

Herbaty na chłody

Najlepszym antidotum na przemarznięcie jest gorący napój. Aromatyczny gorący napar z czarnej herbaty zawsze jest mile widziany. Jeśli do takiej herbaty dodać imbiru, kardamonu czy chociażby szczyptę pieprzu cayenne, od razu poczuje się w środku miłe ciepełko. Dla rozgrzania organizmu nadają się także herbatki z ziół, które mają właściwości rozgrzewające, np. tymianku, rozmarynu, lipy, bzu czarnego, maliny. 

Warto również łączyć przyprawy i zioła. Herbata z cytryną czy pomarańczą świetnie rozgrzewa i pobudza. Ale w mroźny zimowy wieczór, warto dodać do niej gałązki zielonego rozmarynu. Taka herbata jest nie tylko aromatyczna, ale rozgrzewająca. Rozmaryn pobudza krążenie krwi. Można też użyć plasterków świeżego imbiru, który dzięki zawartym w nim związkom ma działanie rozgrzewające i hamujące rozwój bakterii.

Polecamy przepis na: Rozgrzewającą herbatę z pomarańczą i malinami 

Herbatę warto wzmocnić dodatkiem miodu, który ma właściwości stymulujące układ odpornościowy. Uwaga, miód należy dodawać do napoju, gdy jego temp. wynosi nie więcej niż 40 st. C.

Czarna herbata w połączeniu z mlekiem i korzennymi przyprawami przygotowana w stylu indyjskim - Masala Czaj - rozgrzeje nas szybko i ukoi. 

Wypróbuj przepis na: Herbatę na mleku z cynamonem i kardamonem 

Elektryzująca kawa

Zapach kawy i ciepło naparu działają rozgrzewająco i kojąca na nasz organizm. Jeśli jeszcze dodamy do kawy przyprawy: kardamon, cynamon lub pieprz efekt będzie więcej niż elektryzujący. 

Polecamy przepis na: Rozgrzewającą kawę z cynamonem oraz Kawę latte z pieprzem na długie zimowe wieczory

Gorąca czekolada

Gorąca czekolada błyskawicznie poprawia nastrój. Zawarte w czekoladzie związki pobudzają produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia.  Gotową czekoladę warto ubić trzepaczką, by napój był puszysty. Gorącą czekoladę podajemy z laską cynamonu.

Warto spróbować: Gorąca czekolada na osłodę chłodnych wieczorów

Warto wiedzieć

Gorąca czarna herbata czy kawa również mogą rozgrzać, ale niestety są to napoje, które odwadniają. Im więcej będzie się ich pić, tym większe pragnienie można odczuwać. Ponadto napoje te wypłukują z organizmu cenne dla zdrowia minerały, zwłaszcza magnez, potas, wapń. Chyba, że wasza woda dzięki specjalnym wkładom filtrującym Aquaphor B25Mg wzbogacona jest o magnez. 

Ale już zielona herbata nie ma takich działań. Lekko podgrzana, z dodatkiem miodu, plasterka imbiru czy owocu cytrusowego, także znakomicie rozgrzeje.