Pierniki toruńskie - dlaczego nie zawsze traktowano je jako przysmak? [WIDEO]

2016-10-10 12:22

Pierniki, popularne ciastka z Torunia, nie zawsze były traktowane jako przysmak. Początkowo uchodziły jedynie za dzieło sztuki. Ciasto na pierniki toruńskie, zanim zostało wykorzystane do produkcji słodkości, przez wiele lat dojrzewało w wielkich kadziach umieszczonych w piwnicach.

Czy wiesz, że PIERNIKI TORUŃSKIE nie zawsze traktowano jako przysmak?
Autor: thinkstockphotos.com Pierniki toruńskie.

Spis treści

  1. Pierniki toruńskie
  2. Ciasto na pierniki
  3. Formy na pierniki

Pierniki toruńskie

Chociaż rzemiosło piernikarskie sięga XVI wieku, Toruń zasłynął ze swoich słodkości dopiero na przełomie XVII i XVIII wieku, kiedy to ofiarowywał swoje wyroby królom polskim z okazji ich koronacji lub zaślubin. Były to piękne, ozdobne pierniki, o wymyślnych kształtach, malowane i pozłacane. W tym czasie jedynie Norymbergia stanowiła konkurencję dla pierników toruńskich.

Sprawdź także >>> Piernik staropolski - tradycyjny przepis na piernik dojrzewający

 

Ciasto na pierniki

Na powstanie ozdobnego piernika składały się trzy umiejętności: przyrządzanie ciasta, rzeźbienie formy i zrobienie gotowego wyrobu. Przyrządzanie ciasta było otoczone tajemnicą zawodową. Wiadomo tylko, że zanim je wzięto do wypieku, przez wiele lat musiało dojrzewać w wielkich kadziach umieszczonych w piwnicach. Na wyrób ciasta piernikarze przeznaczali często całe majątki, nierzadko też przechodziło ono jako podstawowa część wiana lub spadku na następne pokolenia.

Sprawdź także >>> Pierniczki z żurawiną

 

Formy na pierniki

Formy na pierniki rzeźbili snycerze, ci sami, którzy w Toruniu słynęli ze zdobienia mebli, drzwi domów bogatych mieszczan i wnętrz kościelnych. Cięto formy w drewnie lipowym, później, w XIX wieku, w bukowym i lub dębowym. Właśnie formy z XVII i XVIII wieku świadczą o pięknie toruńskich pierników, same bowiem dzieła piernikarskiego kunsztu nie przetrwały tak długo. Do najpiękniejszych należą pierniki królewskie: na zaślubiny Zygmunta III i królowej Konstancji z 1605 roku, na zaślubiny Władysława IV i królowej Cecylii Renaty z 1637 roku oraz pieczęć Władysława IV. Gotowe pierniki dostawały się do rąk złotników, którzy je złocili i malowali, upodabniając do świątków i figur kościelnych bogactwem szczegółów i żywością barw. Obecnie w Toruniu można również nabyć ozdobne pierniki z dawnych, przeważnie pochodzących z XIX wieku form. Największe kolekcje posiadają muzea w Toruniu i Krakowie.

Sprawdź także >>> Pierniczki kujawskie z miodem i z rumem

Buty damskie, męskie, dziecięce w promocyjnych cenach. Sprawdź rabaty na stronie eobuwie.pl kody rabatowe.