Nigdy tego nie rób, szykując owsiankę. Straci najcenniejsze właściwości

2023-05-26 12:22

Te powszechne błędy pozbawiają owsiankę wartości odżywczych. Jak ich uniknąć? Poznaj zasady przygotowania owsianki, które zachowują jej właściwości.

Nigdy tego nie rób, szykując owsiankę. Straci najcenniejsze właściwości
Autor: Getty Image

Odpowiednio przyrządzona owsianka może zapewnić nam energetyczny i smakowity start każdego dnia. Możliwości dodatków i prezentacji są niemal nieograniczone. Owsianka na śniadanie to metoda na szybki, smaczny i przede wszystkim wartościowy posiłek. Niestety, istnieje kilka prostych błędów, które mogą pozbawić owsiankę jej cennych wartości odżywczych. Przyjrzyjmy się, jakich praktyk należy unikać podczas przygotowywania owsianki.

Unikaj tych pomyłek podczas gotowania owsianki

Owsianka na śniadanie to szybki, smaczny i pełnowartościowy posiłek. Niestety, istnieje kilka łatwych do popełnienia błędów, które mogą pozbawić płatki owsiane ich cennych wartości odżywczych. Przyjrzyjmy się, jakich praktyk należy unikać podczas przygotowywania owsianki.

Owsianka na śniadanie to świetny wybór, zwłaszcza gdy mamy mało czasu rano. Istnieje wiele sposobów na przygotowanie owsianki – smakuje wspaniale ze słodkimi dodatkami, takimi jak świeże owoce, orzechy czy miód. Miłośnicy wytrawnych smaków również nie będą rozczarowani. Ważne jest jednak, aby podczas jej przygotowania nie popełnić kilku powszechnych błędów, które mogą obniżyć jej wartości odżywcze.

Gotowanie płatków owsianych - błąd, którego należy unikać!

Chociaż dużo mówi się o korzyściach płatków owsianych, nie wszyscy przygotowują je prawidłowo. Aby owsianka naprawdę pozytywnie wpływała na nasze zdrowie – przestańcie ją długotrwale gotować. Dlaczego? Staje się wtedy kleista, co zwiększa jej indeks glikemiczny. Dodatkowo długotrwałe gotowanie może zniszczyć cenne witaminy (głównie z grupy B). Lepszą opcją jest zalewanie płatków owsianych gorącą wodą. Dzięki temu stają się miękkie i kremowe, a jednocześnie łatwiejsze do strawienia.

Jak prawidłowo moczyć płatki owsiane?

Płatki owsiane zawierają kwas fitynowy, który może wpływać na przyswajalność niektórych witamin i mtali, takich jak żelazo, magnez, cynk i potas. Jeżeli moczymy płatki owsiane przez noc, ilość kwasu fitynowego może się zmniejszyć nawet o 37 procent. Oznacza to, że najlepszą praktyką jest moczenie owsianki dzień wcześniej. Dodanie do niej jogurtu może dodatkowo przyspieszyć proces fermentacji i zredukować ilość kwasu fitynowego. Szczególnie polecamy tę metodę osobom, które często zapominają o przygotowaniu śniadania rano - nocna owsianka to prawdziwy hit!

Owsianka ze zbyt dużą ilością słodkich dodatków

Chociaż owsianka sama w sobie składa się tylko z płatków i wody lub mleka, wielu ludzi decyduje się na dodanie cukru lub gotowych syropów, co jest kolejnym błędem. Te dodatki poprawiają smak, ale dodają owsiance kalorii i obniżają jej wartości odżywcze. Zamiast tego, warto użyć na przykład miodu - będzie to zdrowsze rozwiązanie. Pamiętaj jednak, aby dodać go dopiero, gdy owsianka lekko przestygnie, aby nie stracił swoich wartości odżywczych.

Innym częstym błędem jest dodawanie nieodpowiednich składników do owsianki. Na przykład, nadmierne używanie cukru, co psuje zdrowotne korzyści płatków owsianych. Częstym źródłem cukru w owsiance są suszone lub kandyzowane owoce. Uważaj również na zbyt dużą ilość świeżych owoców w owsiance – w porównaniu do mniejszej ilości węglowodanów złożonych, czyli płatków owsianych. Może to sprawić, że po takim śniadaniu szybko znowu poczujesz głód. Lepiej jest więc wybierać owoce o niskim indeksie glikemicznym, takie jak maliny, gruszki, truskawki, śliwki czy brzoskwinie.

Jaki rodzaj płatków jest najlepszy do owsianki?

Wszystkie płatki owsiane mają swoje zalety i warto je włączyć do swojej diety. Płatki owsiane zwykłe są najmniej przetworzone spośród wszystkich rodzajów, co oznacza, że zawierają najwięcej naturalnych składników korzystnych dla zdrowia. Płatki owsiane górskie powstają w wyniku poddania ziaren rozdrabnianiu. Płatki owsiane błyskawiczne są świetnym wyborem, zwłaszcza rano, gdy mamy mało czasu, ponieważ szybko miękną i chłoną wodę.

Beszamel: Nowalijki – czy warto je jeść?