Kuchnia zakopiańska: jakie są tradycyjne potrawy góralskie?

2016-09-09 14:27

Tradycyjna kuchnia zakopiańska ma niewiele wspólnego z tym co, serwują dziś karczmy na Krupówkach. Co w Zakopanem jadało się kiedyś? Poznaj potrawy góralskie, takie jak moskole i kwaśnica.

kuchnia-zakopianska-potrawy-goralskie.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Podhalański ser - oscypek - został nawet doceniony przez instytucje UE. Zyskał bowiem stosowny certyfikat dla wyrobu regionalnego

Spis treści

  1. Moskole - zapomniana potrawa spod Tatr
  2. Kwaśnica - królowa zakopiańskich stołów

Zakopane położone jest na tyle wysoko, że uprawa roślin w tym regionie zawsze była wyjątkowo trudna. Mało rosło, a co się z tym wiąże, na stołach też nie było bogato. Nie pozostaje jednak tajemnicą, że tzw. "biedne" kuchnie są często najsmaczniejsze. Najlepszy przykład stanowią tu "ubogie" dania kuchni włoskiej - popularne na całym świecie.

Dwie najbardziej tradycyjne potrawy kuchni zakopiańskiej to moskole i kwaśnica. Te pierwsze trochę odeszły w zapomnienie, kwaśnica do dziś jest niezwykle popularna zarówno wśród turystów, jak i miejscowych górali.

Moskole - zapomniana potrawa spod Tatr

Moskole to placki pieczone na blasze. Przygotowuje się je z ziemniaków, które muszą być najpierw ugotowane, utłuczone, a następnie wysuszone. Dodaje się trochę mąki i ewentualnie przed pieczeniem można także wbić jajko.

Kwaśnica - królowa zakopiańskich stołów

Temu tradycyjnemu daniu udało się przetrwać do czasów dzisiejszych. W odróżnieniu od kapuśniaku kwaśnicę przygotowuje się na baraninie. Podstawowym składnikiem jest kapusta kwaszona, uważa się, że im kapusta starsza, tym lepiej nadaje się na kwaśnicę. Obecnie do kwaśnicy dodaje się także pokrojone w kostkę ziemniaki lub jada się ją z chlebem.