Jak wyczyścić brudną kuchenkę?
Kuchenka i piekarnik wymagają regularnego mycia. Tylko wtedy będą nam służyć przez długie lata. Ponadto do czyszczenia piekarnika i kuchenki powinno używać się delikatnych środków, bezpiecznych dla środowiska i zdrowia domowników. Jak więc prawidłowo czyścić kuchenkę i piekarnik?
Spis treści
Najważniejsze w użytkowaniu sprzętu AGD – szczególnie gdy eksploatuje się go w dużym stopniu – jest regularne czyszczenie. To ważne nie tylko ze względów estetycznych, lecz także higienicznych. Brudna, zaniedbana kuchenka stanowi siedlisko bakterii, które mogą stać się przyczyną zatruć pokarmowych. A czysta kuchnia to przecież prawdziwa wizytówka domu.
Czysta kuchenka – lepiej zapobiegać...
Jeśli o sprzęt AGD będziemy dbać na bieżąco, jego czyszczenie nie sprawi nam problemu. Unikniemy też konieczności używania silnie działających (a przy tym niebezpiecznych) chemicznych środków. Czyszczenie płyty grzewczej powinno mieć miejsce bezpośrednio po zakończeniu gotowania, bez czekania aż zabrudzenia zaschną i staną się trudne do usunięcia. Plamy, które powstaną podczas przygotowywania posiłków, nie przypalą się, jeśli szybko posypiemy je solą.
Mycie piekarnika i kuchenki – jakie środki czyszczące
Jeśli płyta grzewcza i piekarnik są lekko zabrudzone, wystarczy delikatnie działający środek czyszczący w płynie. Niewielką ilość detergentu rozprowadzamy na powierzchni kuchenki za pomocą zwilżonej wodą miękkiej szmatki. Następnie płuczemy ściereczkę i wycieramy powierzchnię – czynność powtarzamy do momentu, aż po środku czyszczącym nie pozostanie śladu, a na koniec wycieramy kuchenkę do sucha.
Do mycia kuchenki można też zastosować gorącą wodę z octem (proporcje pół na pół), który to proces kończymy przetarciem samą czystą wodą. Używając oczywiście delikatnej ściereczki.
Płyty indukcyjne i ceramiczne należy wyczyścić od razu po pojawieniu się zabrudzenia, inaczej mogą powstać na nich trwałe plamy. Do mycia najlepiej używać specjalnie do tego celu przeznaczonego środka czyszczącego (taka informacja powinna być podana na opakowaniu), np. w postaci mleczka. Tego typu kuchenki trzeba przecierać po każdym użyciu, nawet gdy w żaden sposób na nim nie ucierpiały. Jeśli w wyniku „zagapienia” odkryjemy w piekarniku przypalone pozostałości dawno już zjedzonego posiłku, pomoże nam soda oczyszczona. Należy rozprowadzić ją w niewielkiej ilości wody i powstałą w ten sposób „miksturą” pokryć trudne zabrudzenia. Po ok. 2 godzinach usuwamy ją, przecieramy zwilżoną ściereczką i wycieramy piekarnik do sucha. Środki czyszczące do płyty grzewczej i piekarnika nie powinny zawierać silnych (żrących) substancji ani mydła, a do samej czynności pod żadnym pozorem nie używajmy szorstkich i drucianych gąbek. Jest niemal pewne, że uszkodzą lub porysują powierzchnię, albo spowodują jej zmatowienie. W czasie czyszczenia kuchenki gazowej uważajmy, by niczym nie zalać palników. Jeśli czyszczenie piekarnika i kuchenki stanie się naszym nawykiem, będziemy cieszyć się bezawaryjnym działaniem sprzętu jeszcze przez bardzo długi czas.