Jak powstała herbata ekspresowa?

2017-01-23 15:07

Amerykański handlarz herbatą Thomas Sullivan swojego wynalazku dokonał przypadkowo. W 1908 roku wpadł na pomysł, żeby próbki swojego towaru oferować klientom w malutkich woreczkach z jedwabiu. Eleganckie opakowanie i doskonały smak zaparzonej herbaty miały sprawić, że znacząco podniesie sprzedaż.

herbata w torebkach
Autor: Shutterstock Pomysł na herbatę w torebce opatentował w 1909 roku Thomas Lipton

Tak też się stało, ale klienci inaczej odczytali intencje Sullivana. On liczył na to, że klienci będą wysypywać herbaciane listki z woreczka do filiżanki, by zaparzyć ją tradycyjnie. Niektórzy pewnie właśnie tak robili, ale większość z nich po prostu wrzucała jedwabny woreczek do filiżanki i zalewała go wrzątkiem.

Tak powstała herbata w torebkach. Kiedy wszyscy zaczęli zamawiać herbatę w woreczkach Sullivan zamienił drogi jedwab na papier. Jednak pomysł na herbatę w torebce opatentował w 1909 roku Thomas Lipton wykorzystując wynalazek Sullivana. 

Choć smakosze dobrej herbaty nigdy nie sięgają po papierowe saszetki twierdząc, że papier psuje smak, a producenci sypią do torebek ''zmiotki" czyli pokruszone, najgorsze gatunki liści. W odniesieniu do dobrych marek to zapewne nieprawda, tym bardziej, że teraz wiele firm zamiast papieru na torebeczki zaczęło stosować delikatną siateczkę z tworzywa. Przez nią doskonale widać zawartość. Same torebki też zmieniły kształt, podobno herbata w przestrzennych piramidkach parzy się lepiej.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE