Jak pić wódkę zgodnie z savoir-vivre?

2016-12-28 15:00

Większość polskich spotkań towarzyskich zakrapiana jest wódką. Choć ten alkohol często gości na polskich stołach, wiele osób wciąż nie potrafi umiejętnie pić go pić. Jak konsumować wódkę, by się nie upić i nie stracić w oczach gospodarzy i gości?

Jak pić wódkę zgodnie z savoir-vivre?
Autor: thinkstockphotos.com Wódka ma wielu fanów, ale nie każdy z nich wie jak pić, żeby się nie upić i nie skompromitować w towarzystwie.

Spis treści

  1. Jak podawać wódkę?
  2. Z czym pić wódkę?

Wszyscy wiemy, że alkohol szkodzi zdrowiu. Mimo to, zdecydowana większość społeczeństwa od niego nie stroni. Największe kontrowersje towarzyszą podawaniu alkoholu podczas uroczystości rodzinnych i spotkań oficjalnych. Powstają kluczowe pytania: czy wypada? Jaki alkohol można podać i w jakich ilościach?

Niezależnie od rodzaju trunków, wszystkie mają wspólny mianownik: wypite w nadmiarze mogą zrujnować naszą opinię w oczach gości. Na tle europejskich narodów Polacy mogą pochwalić się (?) słabością do wódki. Nie każdy jednak potrafi ją pić. Co zrobić, by nie skompromitować się w towarzystwie?

Jak podawać wódkę?

Podstawowa zasada konsumpcji wódki dotyczy spożywanej dawki. Uroczystości i spotkania oficjalne to nie biesiady ani wesela i nie przyświeca im idea upicia się na umór. Aby uniknąć kompromitacji należy ograniczyć alkohol do jak najmniejszej ilości. Zobacz, w jakich proporcjach pić wódkę:

Wytrawną wódkę należy podawać w kieliszkach o pojemności 35-40 ml.

Słodkie wódki pijemy w kieliszkach zawierających 20-25 ml.

Wódki naturalne, nazywane też często samoróbkami, nalewamy do połowy kieliszków o pojemności 20-25 ml. Przed ich konsumpcją warto potrzymać je przez chwilę w dłoni, dzięki temu ich aromat zostanie uwolniony na zewnątrz.

Koniaki nalewa się do pękatych dużych kieliszków w kształcie tulipana.

Whisky pijemy ze szklaneczek o pojemności 120-150 ml. z grubym dnem. Przed wlaniem trunku należy wrzucić do szklanki kostkę lodu. Następnie zalać whisky na wysokość 1/5 szklanki. Można tez podać whisky w kieliszkach o kształcie tulipana na niskiej nóżce.

Cocktaile lub drinki należy przyrządzać w specjalnych kieliszkach lub szklaneczkach o pojemności 65-75 ml. Niezbędnym dodatkiem do każdego drinka jest plasterek cytryny, pomarańczy lub innego owocu, skórka z cytrusa czy mityczna już parasolka.

Z czym pić wódkę?

Jeśli zachowamy niskie proporcje alkoholu, a w międzyczasie będziemy zagryzać je jedzeniem (lepiej unikać słodkości) powinniśmy uniknąć alkoholowych faux pas. Pamiętajmy jednak, że nie każdy ma mocną głowę! Na stole, oprócz szerokiego wyboru trunków, powinny znaleźć się też soki, napoje i woda. Wiele osób konsumując wódkę musi ją popić, a potem zagryźć jedzeniem. Nie zapomnijmy zatem o osobnych szklankach na soki oraz o przekąskach.