Grillowanie mięsa i warzyw. Czy jedzenie z grilla jest zdrowe?
Moda na grillowanie dotarła od Polski dawno temu i jest obecnie stałym elementem wiosennych spotkań ze znajomymi w ogrodzie lub na działce. Grillujemy w zasadzie wszystko: mięsa, warzywa, owoce, sery, ryby, owoce morza. Ale czy jedzenie z grilla jest na pewno zdrowe?
Spis treści
Jeśli zastanawiacie się, czy jedzenie z grilla jest zdrowe, warto zaznaczyć, że na to pytanie można odpowiedzieć na dwa sposoby. Po pierwsze, zastanówmy się, czy samo grillowanie, jako sposób przyrządzania potraw jest korzystne dla naszego zdrowia. Po drugie, przyjrzyjmy się jedzeniu, które rzucamy na ruszt.
Grill a zdrowie
Największym zarzutem, jaki słyszy się na temat grilla, jest możliwość wywoływania nowotworów przez związki osiadające na jedzeniu w wyniku spalania w ogniu tłuszczu. Szkodliwe substancje znajdują się także w zbyt spieczonych kawałkach potraw oraz w kiełbaskach wędzonych. Nie są to do końca potwierdzone hipotezy, jednak naukowcy ich nie odrzucają, a kolejne prowadzone przez nich badania wydają się potwierdzać, że grill powinien być przyjemnością, po którą możemy sięgać równie rzadko co po rafinowany cukier i sól. Jeśli już decydujemy się na grillowanie, zwróćmy szczególną uwagę na podpałkę i węgiel. Warto wybrać węgiel drzewny, rozpalić go naturalnie i poczekać ze smażeniem jedzenia do czasu, aż grill odpowiednio się rozgrzeje, a węgle pokryją szarym popiołem. Pod żadnym pozorem nie wrzucajmy do ognia, w trakcie przygotowywania jedzenia, papieru z nadrukiem, iglastego drewna, szyszek czy igieł. Do grillowania wykorzystujmy specjalnie przeznaczone do tego tacki, które ograniczają ilość ściekającego z mięsa tłuszczu.
Czy jedzenie z grilla jest zdrowe?
Warto przypomnieć sobie, że ogólnie czerwone mięso nie jest zdrowe ani lekkostrawne. Powinniśmy go unikać, zwłaszcza jeśli mamy problemy z sercem, układem krążenia lub układem pokarmowym. Jednak nawet osoby w doskonałej kondycji powinny sięgać po nie tylko sporadycznie. Dodatkowo podczas grilla wypijamy piwo lub do potraw dodajemy rozmaite sosy, ketchup, musztardę i majonez. Takie dodatki bardzo zwiększają kaloryczność potraw. Poza tym po warzywa sięgamy coraz częściej, jednak na naszych talerzach nadal stanowią one zbyt małą porcję. Grill można uczynić zdrowszym właściwie tylko wtedy, jeśli będzie to grill wegetariański, z mięsem drobiowym lub rybą oraz z minimalną ilością tłuszczu, bez dodatku sosów, dipów i soli. Jako jedyną przyprawę warto wykorzystać pieprz, paprykę oraz aromatyczne zioła, np. oregano, bazylię, majeranek, tymianek. Jedzenie z grilla najlepiej popić niegazowaną wodą lub lampką wina, a po uczcie wybrać się z przyjaciółmi na dłuższy spacer.