Dzień Pieroga - 13 przepisów, które nie są trudne i nudne
Pierogi, dawniej danie odświętne, dzisiaj goszczą na naszych stołach w dni powszednie. Jarskie i mięsne pierogi są ostoją kuchni polskiej. Trudno sobie wyobrazić polski stół bez pierogów z kapustą i grzybami, ruskich, czy z mięsem. W uroczyste święto pieroga - 8 października - tym bardziej wypada zrobić i zjeść pierogi!
Pierogi nie są polskim wynalazkiem. Dzisiaj trudno jest odtworzyć historyczną drogę, jaką pierogi przebyły. Jednak większość historyków kulinariów twierdzi, że pierogi przywędrowały do Europy z Azji.
Nazwę pierogów w języku polskim wywodzi się od prasłowiańskiego nazwy pir, czyli uroczystej uczty na cześć bogów i duchów. Co wskazuje, że pierogi były daniem odświętnym, przyrządzanym na specjalne okazje. Pierogi nie są jednak typowe dla kuchni słowiańskiej. Odnajdziemy je także w kuchni niemieckiej i włoskiej.
Co ciekawe przez wieki pierogi należały do kuchni chłopskiej, narodowej, świątecznej. W książkach kucharskich z XVIII i XIX w. ich nie uświadczycie. Może i dlatego, że większość książek wówczas popularnych była inspirowanea kulinariami francuskimi.
Dzisiaj coraz rzadziej pierogi lepi się w domu. Można kupić je gotowe. Rosną w siłę różnego rodzaju pierogarnie - bary i restauracje wyspecjalizowane w przyrządzaniu pierogów na 101 sposobów.
Wciąż jednak tradycyjnie przygotowuje się pierogi na Wigilię Bożego Narodzenia. Latem popularne jest lepienie pierogów z owocami sezonowymi. Nie ma nic lepszego niż pierogi z jagodami lub wiśniami polane masłem i podane ze słodką śmietaną.