Co zrobić z przypalonym garnkiem?

2016-09-30 17:13

Czyścić czy wyrzucić - oto podstawowy dylemat, gdy zastanawiasz się, co zrobić z przypalonym garnkiem. Przyjrzyjmy się plusom i minusom każdej z tych opcji.

Co zrobić z przypalonym garnkiem?
Autor: thinkstockphotos.com Przypalony garnek można najczęściej uratować stosując powszechnie dostępne środki takie jak np. soda.

Spis treści

  1. Przypalony garnek - wyrzucić?
  2. Przypalony garnek - wyczyścić?

Przypalony garnek - wyrzucić?

Można przypalony ganek wyrzucić, tak po prostu na śmietnik, ale to zbyt proste i banalne, a w dodatku nieekologicznie. W trosce o naszą planetę wypadałoby się zastanowić, jak taki garnek można ponownie wykorzystać. Zastosowań znajdzie się sporo. Jeśli jest zima i spadł śnieg, można go użyć do lepienia bałwana, bo śnieżny stwór bez kapelusza nie ma takiego uroku. Jednak zakładanie mu własnego prawdziwego kapelusza jest trochę ryzykowne.

Wiosenną porą z przypalonego garnka można zrobić doniczkę na kwiaty balkonowe, roślinki mają to do siebie, że rosną i z czasem brakuje im miejsca w starej doniczce i potrzebna jest nowa, a garnki są zazwyczaj dość duże. Tym sposobem rozwiązujemy dwa problemy za jednym zamachem. Jesienią można z niego zrobić pojemnik na kasztany, żołędzie i cokolwiek jeszcze pociechy przytaszczą do domu. Tak naprawdę ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.

Przypalony garnek - wyczyścić?

Gdy jednak w miejsce wyrzuconego garnka trzeba będzie kupić nowy, co niewątpliwie odchudzi nam portfel i zepsuje wrażenia estetyczne (nowy prawdopodobnie nie będzie pasował do kompletu), warto mimo wszystko rozważyć czyszczenie garnka. Problem w tym, że tradycyjny detergent, czyli płyn do mycia naczyń, jest za słaby, by poradzić sobie z tym kłopotem. Tu niestety trzeba zapomnieć o trosce o planetę, gdyż większość sposobów na przypalony garnek oznacza użycie szkodliwej dla nas i środowiska chemii.

Do sprawdzonych sposobów na przypalony garnek należą sól, soda oczyszczona, ocet, Vanish, Coca Cola. Cokolwiek wybierzemy, należy sporządzić roztwór z rzeczonego środka, niewielkiej ilości wody i odrobiny płynu na dnie garnka, zostawić miksturę w spokoju na kilka godzin, a po ich upływie odkręcić gaz i zagotować naszą "zupkę". Spalenizna powinna odejść sama lub po drobnej pomocy gąbką. Ekologicznym środkiem do czyszczenia przypalonego garnka zostaje jeszcze piasek, jednak nim trzeba się będzie sporo naszorować, ale coś za coś.