Cappuccino, macchiato, cafe latte... Jakie są najpopularniejsze sposoby serwowania kawy?

2018-08-17 7:46

Kawa w Polsce jest równie popularna, jak herbata. Jak najchętniej pijemy kawę? W kawiarniach wybieramy zwykle cappuccino, latte i macchiato czyli kawy z mlekiem. Taki sposób picia kawy preferuje ponad 60 proc. kobiet i 40 proc. mężczyzn.

Cappuccino, macchiato, cafe latte, espresso
Autor: Shutterstock Najpopularniejsze rodzaje kaw włoskich

Spis treści

  1. Jaką kawę piją Polacy?
  2. Cappuccino
  3. Cafe latte
  4. Latte Macchiato
  5. Kawa espresso

Jaką kawę piją Polacy?

Większość Polaków nadal pija kawę mieloną i kawę rozpuszczalną. Jednak coraz więcej osób decyduje się zakup ekspresu do kawy na kapsułki lub saszetki (kawę w kapsułkach oferuje m.in. Tchibo, Lavazza, Nestlé czy Jacobs). Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Strauss Cafe Poland (właściciel marki MK Cafe), aż 65 proc. konsumentów dodaje do kawy mleko. Kawę z mlekiem pije 47 proc. amatorów kawy mielonej i aż 72 proc. - kawy rozpuszczalnej.

Jakie są więc najpopularniejsze sposoby serwowania kawy?

Cappuccino

Nazwa napoju pochodzi od brązowego koloru habitu mnichów kapucynów (cappuccini). Wywodzące się Włoch cappuccino, jest jedną z najpopularniejszych kaw śniadaniowych. Cappuccino to rodzaj kawy espresso z ubitym mlekiem. Składa się z 1/3 espresso, 1/3 parzonego mleka i 1/3 mlecznej pianki, którą można posypać czekoladą w proszku, cynamonem lub gałką muszkatułową. Są nawet specjalne nakładki, dzięki którym posypka układa się w jakiś wzór. Kawę cappuccino podaje się w podgrzanej, dużej filiżance. Klasyczne włoskie cappuccino ma pojemność 150 ml.

Polecamy również: Korzenne cappuccino z kardamonem - przepis na aromatyczną kawę  oraz  Koktajl kawowo-kokosowy na bazie cappuccino - przepis na pyszny deser

Cafe latte

Cafe latte to po prostu kawa i mleko. Cafe latte przygotowuje się z filiżanki kawy espresso ze spienionym mlekiem serwowanym na wierzchu filiżanki. Bariści często z mlecznej piany tworzą niezwykłe obrazy, np. serca, kwiaty, drzewa. W Stanach Zjednoczonych i Europie niezwykle popularny jest nurt Latte Art - sztuka dekoracji kawy.Inną, równie popularną wersją cafe latte, jest zalanie espresso gorącym mlekiem i dopiero wtedy ozdobienie kawy "kleksem" z piany mlecznej. Kawa podawana jest zwykle kubkach lub szklankach o pojemności 240 ml.

Zobacz także: Jak spienić mleko domowym sposobem?

Latte Macchiato

Latte Macchiato (z włoskiego "splamione mleko") podaje się wyłącznie w wysokich, przezroczystych szklankach z grubymi ściankami, o pojemności ok. 250 ml. Można ją pić przez słomkę. Cechą szczególną tego rodzaju kawy jest warstwowy układ poszczególnych składników tj. kawy, mleka i piany mlecznej. Latte macchiato powstaje poprzez powolne wlewanie do szklanki (najlepiej po ściance) z gorącym mlekiem pokrytym warstwą mlecznej piany kawy espresso. Jeśli zrobimy to dobrze, pomiędzy warstwą piany i mleka powinną powstać brązowa warstwa kawy z mlekiem. Macchiato można posypać czekoladą lub kakao, cynamonem, wiórkami kokosowymi itp. Bardzo często kawa podawana jest ze specjalnymi syropami smakowymi.

Spróbuj również: Americana - przepis na ulubioną kawę Polaków

Kawa espresso

Espresso to mała, mocna kawa z ekspresu ciśnieniowego. Prawidłowo przygotowana kawa espresso ma gęstą piankę w kolorze orzecha laskowego (z włoskiego zwaną crema), intensywny smak i gęstość. Espresso serwuje się w specjalnych, niewielkich filiżankach o pojemności ok. 70 ml; ogrzanych przed podaniem. Dla niewtajemniczonych...  filiżanka espresso to w zasadzie pół filiżanki kawy. Espresso można pić z cukrem lub bez. Kawa espresso jest też podstawą różnych napojów kawowych, jak np. latte macchiato, cafe latte czy cappuccino.

Polecamy:  Jak zaparzyć dobre espresso? Przepis na pyszną kawę krok po kroku

Wypróbuj także:  Espresso Tonic, czyli oryginalna kawa na zimno

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE