Blue Monday - najsmutniejszy dzień w roku. Co jeść i pić, by poprawić sobie nastrój?
Blue Monday wypada w trzeci poniedziałek stycznia. To zdaniem Cliffa Arnalla – brytyjskiego psychologa, pracownika Cardiff University - najsmutniejszy dzień w roku. Jak sobie poprawić nastrój w ten dzień? Co jeść i pić, by nie poddać się nastrojowi Blue Monday?
Spis treści
- Kiedy przypada najsmutniejszy dzień w roku?
- Co jeść i pić w Blue Monday, by nie dopadł cię zły nastrój?
Kiedy przypada najsmutniejszy dzień w roku?
Data najsmutniejszego dnia w roku to na poczatku byłponiedziałek ostatniego pełnego tygodnia stycznia. Termin określił i wyznaczył Cliff Arnall, używając storzonego przez siebie wzoru matematycznego.
Uwzględnił w nim:
warunki meteorologiczne - wyjątkowo niskie nasłonecznienie, krótki dzień i długa noc powodujące zimową depresję;
warunki psychologiczne - 2 tygodnie od zrobienia postanowień noworocznych, za czym idzie ich niedotrzymanie, brak zmian na lepsze;
warunki ekonomiczne - długi po zakupach bożonarodzeniowych, zbliżający się koniec miesiąca - brak środków na koncie.
Cliff Arnall jest brytyjskim psychologiem działającym na Uniwersytecie w Cardiff. Termin Blue Monday stworzył w 2004 roku. Angielskie słowo "blue" oznacza smutny, depresyjny, przygnębiający. Prawdopodobnie inspiracją dla Arnalla stał się Black Monday, czyli Czarny Poniedziałek 19.10.1987, kiedy załamała się nowojorska giełda.
W 2011 roku Arnall zmienił sposób wyznaczania Blue Monday, wskazując trzeci, a nie czwarty poniedziałek stycznia jako Blue Monday, co umotywował kryzysem finansowym.
Co jeść i pić w Blue Monday, by nie dopadł cię zły nastrój?
Łosoś – ta pyszna ryba bogata jest w kwasy tłuszczowe omega3 i omega6. Kwasy te, są niezwykle cenne dla naszego organizmu, pełnią istotne role biologiczne, min. redukują złość, nerwy i depresję. Ponadto kwasy omega3 korzystnie wpływają na sen, który również ma niebagatelny wpływ na nasz nastrój. Łosoś zawiera sporo białka, co pomoże nam uniknąć huśtawek nastroju. Możesz zastąpić łososia innymi rybami morskimi.
Pół szklanki pełnego ziarna codziennie (najlepiej grubo mielonego) - może być owies, jęczmień, pszenica, żyto albo orkisz. Pieczywo pełnoziarniste dostarczy wolno uwalniających się węglowodanów (tzw. cukrów złożonych), sodu, potasu, chloru, witamin z grupy B, PP i choliny.
Jajka są bogatym źródłem białka, które niweluje huśtawki nastrojów oraz witamin z grupy B, które wspomagają prace mózgu oraz łagodzi napięcie nerwowe. Indeks glikemiczny jajek wynosi 0, ich spożycie nie powoduje więc nagłego skoku poziomu glukozy we krwi.
Awokado - zawiera witaminę B6, która usprawnia pracę mózgu, zapobiega depresji i łagodzi napięcie nerwowe. Ponadto zawarte w nim zdrowe tłuszcze podnoszą poziom dopaminy w organizmie – czyli hormon szczęścia. Awokado sprawia, że w naszym organizmie wydzielają się endorfiny - hormony odpowiedzialne za dobre samopoczucie.
Nieoczyszczony ryż, orzechy, nasiona, pestki słonecznika i dyni - dostarczą magnezu, litu, miedzi, manganu oraz choliny.
Orzechy ziemne i inne orzechy - są pełne protein i włókien, które pomagają uporać się ze zmęczeniem, które obniża nastrój. Orzechy ziemne zawierają zdrowy tłuszcz, witaminę E, kwas foliowy i inne składniki odżywcze, które dodają energii i poprawiają humor. Należy jednak konsumować je z umiarem, bo są dość kaloryczne. Wybieraj te bez soli, czy też karmelu.
Pomarańcze - są pełne witaminy C, która obniża stres oraz zawierają kwas foliowy i witaminę B która sprawia, że szybko powraca dobry nastrój. Zam zapach pomarańczy poprawia nastrój, nie bez powodu nazywane są „odświeżaczem nastroju”.
Jogurt naturalny lub grecki zawiera białko, wapń i inne składniki odżywcze, które pomogą nam odzyskać dobry nastrój. Najlepiej wybierać te bez cukru. Można go zastąpić serami lub mlekiem.
Szpinak, szczaw, sałata, rukola i inne zielone warzywa liściaste są znakomitym, smacznym i lekkim dopalacze nastroju. Są pełne witamin, minerałów i składników odżywczych, które korzystnie wpływają na zdrowie. Obecny w nich kwas foliowy dba o zachowanie równowagi i zapobiega huśtawkom nastroju. Ponadto, zielone warzywa liściaste mają dużo magnezu, który obniża poziom stresu.