Panko - zastosowania kulinarne panierki panko

Panko - zastosowania kulinarne panierki panko

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Panierka panko wymyślili Japończycy.

Panko to rodzaj bułki tartej. Jest powszechnie stosowany w kuchni azjatyckiej, choć stał się popularny i szeroko dostępny również w zachodniej kuchni.

Panko pochodzi z Japonii. Jest lżejsze, bardziej chrupiące i większe niż tradycyjna tarta bułka i nadaje się do panierowania niemal wszystkiego - od ryb po francuskie tosty.

Co to jest panko?

Panko to rodzaj panierki. Wyglądem przypomina nieco drobne płatki kukurydziane, o jasnym kremowym kolorze. To, co odróżnia ją od zwykłej bułki tartej, to faktura i rodzaj używanego chleba. O ile bułka tarta może być wykonana przy użyciu różnych rodzajów chleba, panko produkuje się tylko z białego chleba. Chleb przetwarza się na duże płatki, a nie na okruchy, a następnie suszy.

Rodzaje panko

Istnieją dwie odmiany panko:

  • białe panko - produkuje się z samego miąższu białego chleba bez skórki;

  • tan panko -  do produkcji którego używa się całych bochenków chleba.

Czym różni się panko od bułki tartej?

Panko ma lekką, przewiewną i delikatną teksturę, która sprawia, że panierowane nią produkty stają się chrupiące. Struktura panko sprawia też, że potrawa chłonie podczas smażenia znacznie mniej oleju, co zdecydowanie wpływa na poprawę walorów smakowych i dodając smażonym potrawom lekkości. Sama panierka ma bardzo łagodny, prawie niewyczuwalny smak.

Zastosowanie panierki panko

Panko można panierować te same potrawy, co zwykłą panierką z tartej bułki. Może być również stosowana jako chrupiące wykończenie zapiekanek, makaronów i serów lub jako środek wiążący do klopsów czy mielonych kotletów. W tym ostatnim wypadku użycie panko pozwala wyeliminować jajka z potrawy - co jest szczególnie istotne dla osób, które nie mogą lub nie chcą jadać jaj.

Panko można również użyć do zagęszczania zup i sosów, zamiast mąki z woda lub skrobi kukurydzianej. Wystarczy dodać odpowiednią ilość panko do gorącej, gotującej się zupy, aż do uzyskania pożądanej gęstości.

Gdzie kupić panko? Cena panko

Panko można kopić w większości marketów spożywczych. Z jej jakością bywa jednak różnie. Oryginalne, japońskie panko można kupić w sklepach z żywnością azjatycką oraz w delikatesach internetowych. Panko należy przechowywać w zamkniętym pojemniku w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu, na przykład w spiżarni. Ceny panko są zróżnicowane - od 3 do nawet trzydziestu złotych za kg. Warto wypróbować kilku rodzajów i znaleźć taką, która najbardziej nam odpowiada.

Domowe panko - przepis

Panko można przygotować samodzielnie w domu. Może nie jest ono idealne, ale zachowuje ono właściwości oryginału, a jest znacznie tańsze. Najlepsze wychodzi z białego, tostowego chleba lub zwykłych kajzerek. Pieczywo warto odłożyć bez opakowania na 1-2 dni, aby sczerstwiało, ale nie uschło całkowicie. Jeśli ma być to białe panko, wcześniej należy usunąć skórki. Czerstwy miąższ ścieramy na tarce o dużych oczkach, rozsypujemy cienką warstwą na blaszce i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 70 stopni Celsjusza na ok godzinę do wysuszenia. Gotowe panko studzimy i przesypujemy do szczelnie zamykanego pojemnika.

Ocena: 5