Czym różni się mleko świeże od UHT?

2017-05-04 11:06

Wśród ogromnego wyboru mlek - najwięcej jest mleka UHT w kartonie. Można też kupić mleko w plastikowej oraz szklanej butelce. Które z nich jest zdrowsze?

czym-sie-rozni-mleko-swieze-od-uht.jpg
Autor: Shutterstock Najlepsze dla nas, pod względem zawartości korzystnych substancji, jest mleko prosto od krowy.

Spis treści

  1. Jakie mleko jest najlepsze?
  2. Konserwacja mleka

Mleko jest źródłem białka, potrzebnych organizmowi witamin, a przede wszystkim wapnia, niezbędnego budulca kości i zębów. Z tego powodu powinny je pić dzieci, polecane jest też osobom zagrożonym osteoporozą. Czy jednak każde mleko, niezależnie od  metody produkcji, jest takie samo i czy każde ma tyle samo cennych składników?  

Jakie mleko jest najlepsze?

Mleko pochodzące od krów z hodowli tradycyjnej zawiera co najmniej 3 razy więcej składników bioaktywnych, niż mleko pochodzące od krów chowanych w tzw. wielkotowarowej produkcji na wielkich farmach hodowlanych, gdzie krowy całe życie spędzają w zamknięciu. Co ciekawe - takie krowy nie mają głównego swego atrybutu, bo... usuwa im się rogi, ponieważ na niewielkiej powierzchni łatwo może dojść do agresywnych zachowań.

Konserwacja mleka

Ważna jest także metoda  przetwarzania surowca. Świeże mleko, sprzedawane w butelkach, z krótkim terminem przydatności do spożycia (do 3 tygodni) poddawane jest najpierw mikrofiltracji, która pozwala skutecznie pozbyć się bakterii.  Co najważniejsze, w przeciwieństwie do mleka UHT, zachowuje w nienaruszonej formie białka serwatkowe, które wykazują wszechstronne prozdrowotne właściwości, m.in. stymulują układ odpornościowy. 

Delikatna pasteryzacja sprawia, że świeże mleko jest najbardziej zbliżone pod względem składu i wartości odżywczych do mleka surowego, prosto od krowy. Jednocześnie jest całkowicie bezpieczne pod względem mikrobiologicznym.

Mleko poddane procesowi sterylizacji  (ang. Ultra-high temperature processing) zostało podczas procesu konserwacji poddane błyskawicznemu, 1-2-sekundowemu podgrzaniu do temperatury 135-150 °C i równie szybko ochłodzone do temperatury pokojowej. Taka sterylizacja zabija florę bakteryjną mleka, co sprawia, że może być ono miesiącami przechowywane w nieotwartych kartonach w temperaturze pokojowej. Mleko UHT nigdy się nie zsiada, najwyżej  się popsuje w inny sposób. Jednak to mleko, choć zawiera cenny wapń, pozbawione jest białek serwatkowych i bakterii lacidofilnych.

Przy sterylizacji w ponad 130 stopniach niszczone jest wiele wartościowych składników mleka m.in: bakterie mlekowe.