Jak sprawdzić świeżość karpia? Dowiedz się, jak wybrać karpia na Wigilię! [WIDEO]

Jak sprawdzić świeżość karpia? Dowiedz się, jak wybrać karpia na Wigilię! [WIDEO]

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Karp - bez tej ryby trudno wyobrazić sobie święta!

Karp od lat gości na wigilijnych stołach w polskich domach i jest częścią świątecznej tradycji. Wigilię bez potrawy z karpia trudno sobie wyobrazić. Zanim jednak ryba wyląduje na naszych stołach, warto wiedzieć, jak wybrać świeżego karpia. Tylko taki bowiem daje gwarancję pysznego smaku potrawy. Oto praktyczne porady, jak sprawdzić świeżość karpia i wybrać najlepszego na Wigilię!

Karp podczas wigilijnej wieczerzy to świąteczna tradycja, która budzi niemałe kontrowersje wśród obrońców praw zwierząt. Nic dziwnego, skoro gwarancją świeżości ryby jest kupno karpia żywego. Jednak żywe karpie często są transportowane i przechowywane w mało humanitarnych warunkach. Z etycznego punktu widzenia lepiej jest kupić karpia już zabitego i trzymanego w odpowiedniej temperaturze. Warto jednak zwrócić wtedy uwagę, czy ryba jest świeża.

Sprawdź również:

Jak w humanitarny sposób zabić i oprawić karpia?

Jak sprawdzić świeżość karpia?

  • Naciśnij mięso mocno w okolicy głowy ryby, za skrzelami. Dobrze, jeśli jest ono sprężyste w dotyku i odskakuje. Jeśli natomiast pozostanie wklęsłe, to ryba jest nieświeża.

  • Dobrze przyjrzeć się oku karpia - musi być ono błyszczące i wypukłe, nie zapadnięte.

  • Skrzela powinny mieć kolor intensywnie czerwony - unikajmy ryb o skrzelach bladych i z plamami.

  • Ważny jest także stan skóry karpia - powinna być ona gładka, bez plam i odbarwień.

Ocena: 4,8