Suchy lód: co to jest? Jak go zrobić?
Lód to nie tylko zamarznięta woda. Tam gdzie jest on potrzebny do chłodzenia, zdecydowanie wygodniejsze jest stosowanie zamarzniętego dwutlenku węgla, czyli tak zwanego suchego lodu. Jak go zrobić?
Spis treści
Suchy lód stosuje się w transporcie produktów spożywczych szybko psujących się w wysokiej temperaturze. Nadaje się do tego, bo nie topi się jak woda, tylko sublimuje, czyli z ciała stałego zmienia się w gaz, a odbywa się to powoli. Jeśli jest zamknięty w styropianowym opakowaniu, to ubywa go zaledwie w ilości 4 proc. na dobę.
Suchy lód można stosować także jako dodatek do chłodzenia drinków – nie zmienia smaku napoju i powoduje, że nad naczyniem unosi się efektowna mgiełka.
Skąd go wziąć? Można kupić w hipermarkecie lub specjalistycznej hurtowni. Ale bardzo łatwo jest go wytworzyć samemu i mieć na zawołanie w każdej chwili.
Jak zrobić suchy lód?
Wystarczy w tym celu kupić pojemnik ze sprężonym dwutlenkiem węgla. Są one powszechnie dostępne, bo wykorzystuje się je w akwarystyce, nurkowaniu czy do zasilania pistoletów do paintballa. Najlepiej zatem szukać ich w sklepach z akcesoriami z tych dziedzin.
Zbiornik z CO2 jest wyposażony w zawór z dyszą. Wystarczy nasunąć na nią mocny foliowy worek i uszczelnić go wokół dyszy, na przykład związując sznurkiem. Po otwarciu zaworu gaz z pojemnika trafi do worka, a ponieważ ulegnie rozprężeniu – zamarznie. Po kilkunastu sekundach w worku pojawi się suchy lód. Można go wtedy wyjąć z worka i używać.
Suchy lód? Uważaj na zimno!
UWAGA! Ponieważ rozprężający się gaz jest bardzo zimny, trzeba się zabezpieczyć przed kontaktem z nim, zakładając rękawice i okulary ochronne. Jeśli worek pęknie lub gaz wypłynie przez nieszczelność przy dyszy zaworu, to może uszkodzić nam skórę lub oczy.
Wyjmując suchy lód z worka, też trzeba mieć na rękach rękawice.