Jak leczyć zatrucie alkoholem: domowe sposoby na kaca

Jak leczyć zatrucie alkoholem: domowe sposoby na kaca

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Kac, czyli zatrucie alkoholem (lekkie, bo ciężkie kończy się szpitalem) lepiej leczyć domowymi sposobami niż lekami z apteki i kawą.

Domowe sposoby na kaca warto znać, gdy przydarzy nam się zatrucie alkoholem, czyli popularny kac. Typowe objawy zatrucia to: nadwrażliwość na dźwięki, uporczywe pragnienie, ból głowy, nudności, dolegliwości żołądkowe. Odpowiednio dobrane napoje i potrawy potrafią znacznie zniwelować skutki nadużycia napojów wyskokowych. Podpowiadamy więc, co jeść i pić, kiedy zdarzy się przeholować z alkoholem i następnego dnia pojawi się kac.

W leczeniu zatrucia warto wykorzystać domowe sposoby na kaca, które pomogą naszemu organizmowi wrócić do normy i stanąć na nogi.

Domowe sposoby na kaca:

  • Wypłukiwanie alkoholu z organizmu jest najbardziej skutecznym sposobem na zatrucie. Należy pić dużo wody niegazowanej. Woda nie tylko pomoże pozbyć się alkoholu z organizmu, ale również z powrotem nawodni ciało. Do wody można dodać sok z cytryny, który uzupełni niedobory witaminy C. 

  • Ulgę przyniesie również tzw. sodówka – do 100 g wody dodajemy 50 g octu i łyżeczkę sody oczyszczonej. Energicznie mieszamy i pijemy, gdy zacznie się gwałtownie pienić.

  • Ociężałość w głowie i mdłości zlikwiduje mięta. Do szklanki przegotowanej zimnej wody wlewamy 20 kropli miętowych. Napój wypijamy następnego dnia po imprezie. 

  • Alkoholowym nudnościom przeciwdziała też herbata rumiankowa. Dwie torebki herbaty zalewamy szklanką wrzątku. Dobrym odtruwaczem jest napar z piołunu. 10 g ziela zalewamy 1/2 l wrzątku, odstawiamy pod przykryciem na 10 minut. Maksymalnie można wypić 2 szklanki dziennie. 

  • Na zatrucie pomoże też sok pomidorowy, wielowarzywny albo sok z kiszonej kapusty lub ogórków oraz kefir. Można również wypróbować koktajl z soku z kiszonych buraków i kefiru. Soki uzupełnią witaminy i minerały, kefir zaś wspomaga wchłanianie cukrów, które zostały wypłukane przez alkohol.

Polecamy także:

Pikantny koktajl pomidorowy

Szakszuka na śniadanie po zakrapianej imprezie

Żurek na kaca

Rosolnik - rosyjska ogórkowa na kaca

A jeśli chcesz uniknąć kaca, warto przed imprezą zjeść rosół:

Odzież i obuwie w promocji? Sprawdź promocje na stronie Limango promocje.

Ocena: 3,7