Kania - jak wygląda? Jak rozpoznać kanię i nie pomylić ze sromotnikiem?

2024-09-25 15:24

Kania to wyjątkowo lubiany grzyb, ceniony szczególnie za swoje walory smakowe, zwłaszcza w wersji panierowanej i smażonej. Niestety, łatwo pomylić ją z muchomorem sromotnikowym, co jest szczególnie ryzykowne dla mniej doświadczonych grzybiarzy. Jak rozpoznać kanię i czym się wyróżnia? Zapraszamy do przeczytania naszego krótkiego przewodnika.

Czubajka kania
Autor: Shutterstock Czubajka kania wygląda dość charakterystycznie.

Kania, a właściwie czubajka kania, to grzyb z gatunku pieczarkowatych. Kapelusz ma w kształcie parasola o średnicy nawet do 30 cm z garbkiem na środku, z popękaną, łuszczącą się skórą. U młodej kani kapelusz jest zamknięty i jajowaty (w kolorze brązowym), potem stożkowaty, a u dojrzałego grzyba - płaski i otwarty. Charakterystyczne dla kani są: kolor białawy z brązowymi łuskami, brzeg kapelusza - poszarpany, gęste, szerokie blaszki niedochodzące do trzonu oraz ruchomy pierścień na nóżce. 

Jak odróżnić kanię od muchomora sromotnikowego?

KAPELUSZ: u dojrzałej kani jest płaski z garbkiem na środku (u młodych jajowaty), o chropowatej, łuszczącej się powierzchni z charakterystycznymi brązowymi plamkami. SROMOTNIK ma gładki kapelusz w kolorze oliwkowozielonym, lekko opalizujący.

BLASZKI: u kani są beżowe, u sromotnika białe.

NÓŻKA: u kani jest smukła i długa, z zygzakowatym wzorem (w środku pusta, na dole z bulwą wyrastająca z ziemi), u sromotnika  - gładka, z bulwą u nasady.

TRZON: kani na ruchomy pierścień, sromotnik ma pierścień kołnierzykowaty i zwisający.

ZAPACH: u kani jest grzybowy, u sromotnika słodkawy i lekko mdły.

kania vs sromotnik
Autor: Shutterstock

Polecamy również: ATLAS GRZYBÓW ONLINE: Grzyby trujące podobne do grzybów jadalnych [ZDJĘCIA i OPISY]

Czubajka kania. Dlaczego warto jeść kanie?

Sezon na grzyby - czy wiesz, kiedy się pojawiają najpopularniejsze gatunki?

Pytanie 1 z 9
Borowiki zbieramy...
Sezon na grzyby
Grzyby-zombie, psychodeliki i... maślaki. Dlaczego świat grzybów jest tak fascynujący? Marta Wrzosek
Mykologia to dział nauki zajmujący się grzybami. A jest co badać, bo grzyby znajdziemy nie tylko w lesie i na talerzu: pleśnie mogą stanowić dla nas śmiertelne zagrożenie, psylocybina bywa wykorzystywana do leczenia traum a kordycepsy (czyli grzyby-zombie) wdarły się do popkulturze dzięki "The Last of Us". W tym odcinku pytamy więc gdzie najlepiej wybrać się na grzybobranie? Czy dzięki grzybom halucynogennym ludzie nauczyli się komunikować? Czy grzyby znane z "The Last of Us" mogą zaatakować człowieka? O tym rozmawiamy z profesor Martą Wrzosek z Ogrodu Botanicznego UW, rzeczniczką Polskiego Stowarzyszenia Mykologicznego.
Nie ma głupich pytań