Wielkanocne jaja: farbowanie jaj w łupinach cebuli

Wielkanocne jaja: farbowanie jaj w łupinach cebuli

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Jak ufarbować jaja w łupinach z cebuli

Farbowanie jaj w łupinach od cebuli to tradycyjny, w pełni ekologiczny, najzdrowszy i najtańszy sposób na zdobienie wielkanocnych pisanek. Łupinki najlepiej zbierać sukcesywnie, przy każdym obieraniu cebul na kilka tygodni przed świętami. Im więcej zbierzemy łupinek, tym lepszy efekt kolorystyczny.

Wywar z łupin cebuli - jak przygotować

Aby zabarwić jajka na ciemnobrązowo, trzeba przyrządzić wywar z łupin cebuli. Zbieranie łupin najlepiej zacząć kilka dni wcześniej, bo im więcej ich będzie w wywarze, tym jego kolor będzie ciemniejszy. Łupiny wkładamy do garnka i zalewamy zimną wodą, a następnie powoli doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy kilkanaście minut i odstawiamy na bok do naciągnięcia.

W tym czasie dokładnie myjemy jajka. Ich powierzchnia musi być idealnie czysta i pozbawiona tłuszczu, inaczej barwnik nie rozłoży się równomiernie. Następnie wkładamy je do wywaru i razem z łupinami gotujemy na twardo przez 10 minut. Nie gotujmy jajek zbyt długo, bo będą niesmaczne i na żółtkach pojawią się zielonkawe obwódki.

Ruda barwa skorupek - jak uzyskać intensywny kolor

Jeśli chcemy uzyskać głęboką rudą barwę skorupek, jajka można pozostawić w wywarze do ostygnięcia. Mogą leżeć w wywarze nawet przez kilka godzin, warto jednak od czasu do czasu zmienić ich ułożenie, aby nie odbił się na nich wzór z cebuli. Na koniec wyjmujemy jajka z wywaru, osuszamy i delikatnie natłuszczamy, aby podkreślić ich kolor.

Polecamy także:

Pisanki kolorowane naturalnymi barwnikami

Tradycje ozdabiania pisanek - jak ozdabia się pisanki w poszczególnych regionach Polski?

Wydmuszka - jak zrobić wydmuszkę z jajka?

Bajecznie błękitne pisanki: jak naturalnie zabarwić jajka na niebiesko?

 

Ocena: 3,2