Jajka wielkanocne - co symbolizuje jajko na świątecznym stole?

Jajka wielkanocne - co symbolizuje jajko na świątecznym stole?

Autor Zdjęcia: Shutterstock

W chrześcijaństwie jajko łączone jest ze zmartwychwstaniem – zwycięstwem życia nad śmiercią.

Jajka wielkanocne - bez nich nie ma tych wiosennych świąt! Właśnie na nich bazuje większość świątecznych potraw, z białym barszczem na czele. Jajko króluje też w wielkanocnym koszyczku i na stole, w formie kolorowych pisanek lub kraszanek. Co symbolizują jajka wielkanocne?

Jajko - różne wierzenia

Jajku nadawano wyjątkową moc już w starożytności. Co ciekawe, wzmianki o dekorowanych jajkach, podobnych do naszych pisanek możemy znaleźć już w starożytnym Egipcie. W różnych religiach i wierzeniach jajko łączy się ze zdrowiem, miłością i płodnością.

Jajko wielkanocne - symbolika

W chrześcijaństwie jajko łączone jest ze zmartwychwstaniem – zwycięstwem życia nad śmiercią. Skorupka symbolizowała to co stare, żółtko zaś to, co nowe. Do wielkanocnego koszyczka jajko trafia także jako znak zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią i odrodzenie się wiernych w jego osobie. W czasie wielkanocnego śniadania jajko pełni rolę podobną do wigilijnego opłatka i jest przekaźnikiem naszych wzajemnych życzeń.  

Jajko wielkanocne - zwyczaje

Jajko w czasie Wielkanocy to nie tylko symbol czy składnik świątecznych dań, ale i element wielu zwyczajów. Przede wszystkim jajka malujemy, barwimy, skrobiemy i dekorujemy. Następnie kolorowe pisanki czy kraszanki mogą posłużyć nam do różnych wielkanocnych zabaw m.in. stukania się jajkami do pierwszej pękniętej skorupki.

Polecamy:

Tradycje ozdabiania pisanek - jak ozdabia się pisanki w poszczególnych regionach Polski?

Ocena: 4,4