Zatrucie pokarmowe: skuteczne sposoby na zatrucie pokarmowe

2017-08-24 11:57

Zatrucie pokarmowe może nieźle dać się we znaki! Objawy zatrucia pokarmowego to wymioty, biegunka, czasem gorączka.  Sprawdź, jak walczyć z objawami zatrucia pokarmowego.

jak_leczyc_zatrucie_pokarmowe_skuteczne.jpg
Autor: pixabay.com Podczas zatrucia pokarmowego, które powoduje wymioty, należy pić dużo wody, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu

Spis treści

  1. Jak leczyć zatrucie pokarmowe? Wódka, węgiel lekarski, inne leki
  2. Zatrucie pokarmowe - nawodnienie organizmu i elektrolity
  3. Co jeść, gdy doskwiera zatrucie pokarmowe?

Przeczytaj także:

Jak uniknąć zatrucia mięsem kurczaków?

Zatrucie pokarmowe to niestety jedna z częstych dolegliwości, na jaką cierpimy. Zdarza się zwłaszcza podczas wakacji, kiedy termometr wskazuje wysokie temperatury, co sprzyja mnożeniu się bakterii, oraz po wszelakich imprezach, przyjęciach karnawałowych itp., kiedy to po prostu zaszkodziła nam jakaś potrawa, zbyt wiele zjedliśmy albo... wypiliśmy. Podpowiadamy, co robić, by wyleczyć się z zatrucia pokarmowego.

Jak leczyć zatrucie pokarmowe? Wódka, węgiel lekarski, inne leki

Gdy dopadnie nas zatrucie pokarmowe, dobrze jest  powstrzymać się od jedzenia, ale nie zapomnieć o piciu. Próby wyhamowanie rozwijającego się zatrucia najczęściej czynimy za pomocą gorzkiej  herbaty oraz leków. Biegunkę można powstrzymać zażywając węgiel lekarski lub inne leki zawierające: chlorowodorek loperamidu (Laremid, Imodium), loperamid (Stoperan), nifuroksazyd (Nifuroksazyd, Endiex, Zyfurax). Warto też uzupełniać elektrolity, które traci się na skutek wymiotów lub biegunki. W tym celu można sięgnąć po preparaty dostępne w aptekach. Dobrym sposobem - ale tylko dla dorosłych - jest na początku zatrucia wypicie wódki w pieprzem. Do małego kieliszka z alkoholem trzeba wsypać kilka szczypt pieprzu, najlepiej świeżo zmielonego, wymieszać i szybko wypić. Roztwór pali w gardle, ale jest bardzo skuteczny. Szybko powstrzymuje biegunkę i wymioty.

Zwykle zatrucie pokarmowe mija po kilku dniach. Zanim jednak poczujemy się lepiej, należy zastosować się do kilku rad. Ponieważ w tym okresie dużo wymiotujemy, nasz organizm może być odwodniony. Dlatego właśnie pomimo ogólnego wstrętu do jedzenia należy pić duże ilości wody! Nawet jeśli wypity napój za chwilę zwracamy, nie wolno odstąpić od przyjmowania płynów. Wielu osobom pomaga picie odgazowanej coca - coli.

Po ustąpieniu objawów nie wolno się objadać. Należy unikać ciężkostrawnych i mlecznych potraw. Najlepiej zacząć od sucharków i kleików na wodzie.

Zatrucie pokarmowe - nawodnienie organizmu i elektrolity

Podczas zatrucia pokarmowego najważniejsze jest to, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu na skutek wymiotów czy biegunki. Trzeba pić dużo wody. Od czasu do czasu - mocnej czarnej herbaty, najlepiej bez cukru. Niestety, najczęściej płyny natychmiast zostają przy zatruciu zwrócone. Pomimo to nie należy zaprzestawać ich przyjmowania.

Nie wszystkie napoje pomogą nam jednak powrócić do normalności. Podczas zatrucia pokarmowego odradza się picie mleka, napojów gazowanych, ziółek oraz tych z dodatkiem kofeiny. Przeciwzapalne działanie towarzyszy czarnej herbacie, dlatego to po nią warto sięgnąć podczas choroby. Jeśli chory sam czuje, że jest odwodniony, dobrze jest pić także wodę z elektrolitami - to dodatkowy zastrzyk potasu. Żeby uniknąć odwodnienia do napojów dobrze jest dodać trochę soli, która wiąże wodę w organizmie.

Co jeść, gdy doskwiera zatrucie pokarmowe?

Nie mniej ważne od przyjmowanych płynów podczas zatrucia pokarmowego jest to, co jemy. Należy mieć świadomość, że choroba nie zwalnia nas od codziennej diety, tzn. człowiek w tym okresie szczególnie musi przyjmować jedzenie, inaczej nie odbuduje systemu odporności. Podczas zatrucia pokarmowego powinniśmy stronić od tłustych, ciężkostrawnych potraw. Nasz organizm na pewno dobrze zareaguje na sucharki, krakersy oraz kleiki. Pomocny bywa również gotowany ryż, gotowana marchewka, zupka marchwianka. Gdy dolegliwości  nieco ustąpiły  - można zjeść gotowane ziemniaki, gotowane mięso, lekki bulion.

Kolejna ważna rada: nie powstrzymuj wymiotów. Im więcej "zwrócisz", tym szybciej żołądek powróci do zdrowia.

Jeśli po maksymalnie 2 dniach wymioty, gorączka i biegunka nie ustępują, koniecznie udaj się do lekarza. Zatrucie pokarmowe to poważna dolegliwość, a nieleczona może naprawdę zaszkodzić zdrowiu człowieka.