Nowe trendy w odchudzaniu i dietach

2018-01-02 13:40

Każdy rok przynosi modę na coraz bardziej wymyślne diety, które z dnia na dzień zyskują popularność. Liczenie kalorii i ważenie pożywienia odchodzi do lamusa. W nowoczesnej dietetyce liczy się przede wszystkim szybkość, łatwość przygotowania i dostępność produktów. Sprawdź, jakie są najnowsze trendy w odchudzaniu!

Trendy w dietach i odchudzaniu
Autor: Shutterstock Trendy w dietach i odchudzaniu - co roku  pojawiają się nowe pomysły, jak jeść zdrowiej i ważyć mniej!

Spis treści

  1. 5 diet przyszłości
  2. Najgorsze diety świata

5 diet przyszłości

3D chili. Jest zróżnicowana i nie wymaga liczenia kalorii. Dodatkowo w trakcie jej stosowania można sięgać po słodkości, np. kawałek czekolady. Sekretem diety są odchudzające przyprawy, takie jak chili, cynamon, kardamon czy mięta. Dobrane w odpowiednich proporcjach i do odpowiednich potraw, skutecznie wspomagają proces odchudzania.

Wolumetryczna. Zakłada spożywanie produktów zawierających dużo wody, która zwiększa objętość produktu, nie podnosząc jego kaloryczności. Dzięki temu można jeść więcej i zaspokajać głód.

Raw food. Polega na spożywaniu produktów surowych, których nie poddaje się obróbce termicznej. Kuchnia raw obfituje w warzywa, owoce, orzechy, nasiona. Najczęściej jest łączona z dietą wegetariańską lub wegańską, choć niektórzy zwolennicy spożywają na surowo także produkty zwierzęce. Koncepcja tego sposobu odżywiania opiera się na założeniu, że pominięcie obróbki termicznej sprawia, iż naturalnie występujące w pożywieniu enzymy zostają zachowane. Niestety, jadanie surowego mięsa, jajek czy niepasteryzowanych produktów mlecznych niesie z sobą ryzyko zatrucia.

Warzywna. Nie chodzi o klasyczny weganizm i całkowite wyłączenie produktów pochodzenia zwierzęcego z diety, a o postawienie warzyw na pierwszym miejscu i używanie ich jako bazy do tworzenia posiłków. Takie prognozy daje liczba książek kucharskich, skupiających się na daniach bezmięsnych. Szczególną popularność zyskają takie warzywa jak: jarmuż, kalarepa, portulaka, pasternak, zielony kalafior, kolorowe dynie i marchewki oraz wodorosty.

Z chwastami w roli głównej. Risotto z koniczyną, sałatka z babki lancetowatej, a na deser tort z pokrzywy lub kwiaty mniszka lekarskiego smażone w cieście naleśnikowym – to nie jedzenie biedaków, tylko wykwintne dania z jadalnych kwiatów i chwastów. Kiedyś traktowane były nieco pogardliwie, dziś po chwasty sięgają wielcy kucharze, twórcy kulinarnych trendów. Mają też one swoje miejsce w dietach odchudzających.

Najgorsze diety świata

Kopenhaska. Jest to jedna z najbardziej rygorystycznych diet. Przez dwa tygodnie jedynymi produktami, które się je, są szpinak, jajko na twardo, czarna kawa, sałata, kawałek ugotowanego mięsa bez przypraw. Wyniki diety mogą być imponujące, ale powoduje ona natychmiastowy efekt jo-jo w momencie zaprzestania stosowania jej. Dodatkowo nasz organizm jest wyniszczony, wiele osób ma problemy z koncentracją, zachowaniem równowagi oraz metabolizmem.

Kapuściana. Zalecany czas stosowania tej diety to siedem dni. Jedynymi posiłkami, które możemy wtedy zjeść, są zupa z białej kapusty lub inne potrawy, których głównym składnikiem jest kapusta. Od czasu do czasu możemy pozwolić sobie na jakieś inne warzywo. Raz w tygodniu przysługuje nam również torebka ryżu. Warto pamiętać, że kapusta powoduje wzdęcia, które są nieodłącznym elementem tej diety.

Dukana. W 2012 r. dieta miała swój złoty okres. Tysiące kobiet, zwłaszcza nastolatek, miesiącami jadły jogurty, kurczaka oraz inne produkty z dużą zawartością białka. Składająca się z czterech etapów dieta bardzo obciąża wątrobę i nerki. Osoby ją stosujące często cierpią na zaparcia, bezsenność i złe samopoczucie. Dodatkowo organizm po pewnym czasie zaczyna wydawać lekki zapach niestrawionego białka.

Sokowa. Podstawą diety są soki, woda, herbatki. Dzień zaczyna się od wypicia ciepłej wody z solą. Potem co pół godziny zalecane jest picie soku z grejpfrutów, pomarańczy i cytryny. Na koniec dnia pijemy zioła oczyszczające. Jeśli ktoś zgłodnieje, może zjeść jednego grejpfruta.

Hollywoodzka. To nic innego jak zwykła głodówka. Nic nie jemy, pijemy tylko specjalny wywar przygotowany z pomarańczy, cytryn, bananów, miodu, jabłek i soku winogronowego. W ten sposób dostarczamy organizmowi 500 kcal dziennie.

Modne strączki

Rośliny strączkowe to źródło witamin i białka pochodzenia roślinnego. Powinny stanowić element zdrowej diety, zapobiegającej otyłości i chroniącej organizm przed chorobami cywilizacyjnymi. Najpopularniejsze są groch i fasola. W centrum uwagi są też soczewica, a przede wszystkim ciecierzyca, którą w łatwy sposób można przetworzyć na hummus.

Niestety, nasiona roślin strączkowych nie są dietetycznym hitem. Ich przygotowanie jest czasochłonne – trzeba je moczyć, najlepiej kilkanaście godzin, i długo gotować. A to błąd, bo można z nich wyczarować naprawdę smaczne i zdrowe dania.